Răzvan Lucescu vs. Fatih Terim. PAOK, victorie în derby-ul cu Panathinaikos

PAOK Salonic - Panathinaikos 2-1
PAOK Salonic - Panathinaikos 2-1Profimedia
Într-un meci tensionat din etapa cu numărul 20 din Grecia, PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, s-a impus duminică seara cu scorul de 2-1 împotriva formației Panathinaikos. În urma rezultatului, PAOK Salonic a rămas liderul campionatului Greciei.

PAOK a deschis scorul în minutul 43 prin Kiril Despodov, dar oaspeții au reușit să egaleze în minutul 51 printr-un penalty transformat de Anastasios Bakasetas. Cu toate acestea, Despodov a fost eroul serii, marcând golul victoriei în minutul 56. Cu această victorie, PAOK Salonic se află pe primul loc în clasamentul Greciei, având 47 de puncte. AEK Atena ocupă locul secund cu 45 de puncte, în timp ce Panathinaikos se află pe locul 3 cu 44 de puncte.

Fatih Terim a semnat recent cu Panathinaikos Atena

Celebrul antrenor turc Fatih Terim va pregăti echipa de fotbal Panathinaikos Atena, a anunțat clubul elen, la finalul anului trecut.

"Cel mai bun antrenor turc va prelua echipa imediat", a precizat gruparea ateniană, aflată pe locul secund în Superliga elenă, după PAOK Salonic, echipa antrenată de românul Răzvan Lucescu. Pao nu a mai câştigat un titlu de campioană a Greciei de 13 ani.

În vârstă de 70 de ani, Terim nu a mai antrenase de aproape doi ani, din ianuarie 2022, când s-a despărțit de Galatasaray, în urma unui sezon dezamăgitor. A fost al patrulea său mandat la clubul de pe Bosfor din 1996.