VIDEO. Imagini desprinse din filmele SF. Un jucător, biciuit la finalul partidei dintre Al-Ittihad și Al-Hilal

Al-Ittihad - Al-Hilal 1-4
Al-Ittihad - Al-Hilal 1-4Profimedia
Al-Hilal s-a impus fără probleme cu 4-1 în fața lui Al-Ittihad și a reușit să câștige Supercupa Arabiei Saudite, joi, la Abu Dhabi.

Atacantul brazilian Malcom a marcat de două ori, în minutele 5 și 89. Al Dawsari a înscris și el de două ori, în 44 și 90+6. Pentru Al-Itiihad a înscris Hamdallah în minutul 21.

"A fost un meci greu. Cu toate acestea, sunt încântat că am marcat două goluri și ne bucurăm de faptul că ne-am asigurat primul titlu al sezonului. Mai avem și alte trofee de câștigat", a declarat Malcom, pentru SSC Channel.

Moment rar petrecut în Arabia Saudită

Fiind o miză mare în joc, partida nu a fost lipsită de evenimente.

În timpul festivității de premiere, un suporter al echipei Al-Hilal a provocat în mod repetat atacantul advers, Abderrazak Hamdallah. Situația a escaladat rapid atunci când Hamdallah s-a apropiat pentru a confrunta suporterul, iar lucrurile au luat o întorsătură șocantă. Jucătorul a aruncat cu apă către suporterul respectiv, iar acesta a scos un bici și l-a folosit împotriva lui Hamdallah.

Atacantul a fost lovit de două ori înainte ca stewarzii să intervină pentru a calma situația și a-l îndepărta pe suporter din zonă. Cu toate acestea, tensiunea a rămas ridicată, iar forțele de ordine au avut dificultăți în a-l menține pe Hamdallah și pe colegii săi sub control.

Potrivit presei internaționale, suporterul care l-a agresat pe Abderrazak Hamdallah a fost arestat și va fi audiat de autoritățile din capitala Abu Dhabi.