Dennis Man, decisiv. Parma își consolidează poziția de lider în Serie B

Dennis Man a marcat al treilea gol al sezonului în Serie B
Dennis Man a marcat al treilea gol al sezonului în Serie BProfimedia
Parma s-a impus cu 2-1 în fața lui Como într-o partidă contând pentru etapa a 10-a din Serie B și rămâne lideră în liga a doua italiană.

Parma - Como 2-1

Scorul a fost deschis de Dennis Man în minutul 8, după o combinație cu Adrian Benedyczak, care l-a servit în careul advers.

Mijlocașul român a finalizat din unghi la colțul scurt, după o preluare scurtă, reușind astfel al treilea său gol în cele șapte partide în care a evoluat în Serie B. Man mai are și un gol marcat în Cupa Italiei, contra lui Bari (3-0).

Românul a fost înlocuit în minutul 72 de Charpentier, care la doar două minute după intrarea pe teren a dublat avantajul gazdelor.

Celălalt român din lotul Parmei, Valentin Mihăilă, a intrat în joc în minutul 63, înlocuindu-l pe pasatorul decisiv de la primul gol, Benedyczak.

Golul oaspeților a venit în minutul 90+2, fiind reușit de Barba.

După acest succes, Parma a acumulat 23 de puncte și ocupă prima poziție în liga a doua italiană, la patru lungimi de Palermo, dar sicilienii au și două meciuri mai puțin disputate.