Verona și Lecce își împart punctele în cel mai spectaculos meci al etapei din Serie AProfimedia
Lovitura de cap deviată de Milan Đjurić în repriza a doua a pus capăt seriei de șase înfrângeri a lui Hellas Verona, iar un egal spectaculos (2-2) a privat US Lecce de prima victorie în fața gazdelor după mai bine de 20 de ani și a ușurat presiunea asupra managerului Marco Baroni.

Istoria recentă a antrenorului Veronei împotriva lui Lecce a contribuit la intriga acestei confruntări, dar a fost nevoit să privească disperat cum echipa sa a fost dominată în cea mai mare parte a primei reprize.

Rémi Oudin a părut că și-a pregătit cu grijă ghetele de șut în timpul pauzei internaționale și, deși execuția sa din afara careului a fost deviată peste bară de Lorenzo Montipò, a servit drept avertisment pentru ceea ce avea să urmeze doar patru minute mai târziu.

Dornic de a-și trece numele pe lista marcatorilor, Oudin a apăsat din nou pe trăgaci în minutul 30 - de data aceasta de la o distanță și mai mare - iar șutul său uimitor de la 25 de metri s-a oprit sub bară, marcând astfel primul gol al lui Lecce împotriva gazdelor din 2019 încoace.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Revenirea pe tabelă era ultimul lucru de care avea nevoie cea mai slabă ofensivă din Serie A, dar electrizantul Cyril Ngonge a luat problema în propriile mâini înainte de pauză, profitând de o greșeală defensivă și a șutat la colțul scurt printre picioarele lui Falcone.

Belgianul a fost de departe cel mai periculos jucător al Veronei în această seară, iar prestația sa excelentă a continuat după pauză cu o lovitură liberă superbă care a forțat o intervenție de senzație a portarului lui Lecce.

Se părea că va fi o altă seară dureroasă pentru gazde atunci când șutul lui Joan González l-a lovit pe Darko Lazović și a intrat în plasă, dar experimentatul atacant Đjurić a salvat un punct pentru Gialloblu, după o lovitură liberă reluată cu capul în poartă, în ceea ce s-a dovedit a fi un final frenetic al confruntării.

O remiză nu este suficientă pentru a o scoate pe Verona din zona retrogradării, iar Baroni nu este nicidecum scutit de vină, deoarece echipa sa a ajuns la mai bine de trei luni fără victorie în nicio competiție. Între timp, Lecce urcă pe locul 13 în clasament, dar Roberto D'Aversa va fi dezamăgit că a ratat ceea ce ar fi fost prima victorie în deplasare din Serie A în acest sezon.