Olivier Giroud a fost suspendat pentru două meciuri după ce a abuzat oficialii partidei cu Lecce

Olivier Giroud va rata două meciuri la Milan după ce a fost eliminat la Lecce
Olivier Giroud va rata două meciuri la Milan după ce a fost eliminat la LecceProfimedia
Olivier Giroud a fost suspendat pentru două meciuri pentru că a adresat o serie de injurii oficialilor la finalul meciului dramatic și controversat dintre AC Milan și Lecce (2-2), a anunțat marți Serie A.

Atacantul francez Giroud a fost eliminat în minutele de prelungire de pe Stadio Via del Mare, sâmbătă după-amiază, după ce a adresat "expresii abuzive" arbitrului Rosario Abisso.

Giroud, care a marcat de opt ori în acest sezon, a primit cartonaș roșu direct și va rata meciurile de acasă cu Fiorentina și Frosinone după pauza internațională.

Abisso a fost în centrul controversei după ce Lecce a fost privată de o revenire uimitoare de la două goluri în urmă, când, la scurt timp după eliminarea lui Giroud, Roberto Piccoli a marcat ceea ce părea a fi o victorie incredibilă.

Cu toate acestea, golul a fost anulat pentru că Piccoli a călcat pe piciorul lui Malick Thiaw înainte de a primi mingea.

Această decizie a stârnit furie în tribune și l-a scos din sărite pe președintele clubului Saverio Sticchi Damiani, precum și pe jucătorii și staff-ul de antrenament al lui Lecce.

Saverio Sticchi Damiani a fost suspendat până pe 4 decembrie pentru "comportament intimidant față de oficialii meciului" și pentru că i-a amenințat în vestiare după meci.

El a făcut apoi aluzie la o conspirație atunci când i-a acuzat pe Abisso și pe oficialii VAR că au "despicat firul în patru" pentru a găsi o modalitate de a anula golul.

Directorul sportiv al clubului, Stefano Trinchera, a fost, de asemenea, suspendat pentru trei meciuri și amendat cu 10.000 de euro (8.700 de lire sterline) pentru infracțiuni similare agravate de "blasfemie", în timp ce directorul executiv Sandro Mencucci a fost suspendat până la 27 noiembrie.

Salvarea de la înfrângere nu a ajutat-o însă prea mult pe Milan, echipa lui Stefano Pioli ajungând la opt puncte în spatele liderului campionatului și rivalilor locali, Inter Milano.