Un gol târziu al lui Rrahmani salvează Napoli în fața unei echipe modeste a Salernitanei

Matteo Politano a deschis scorul pentru Napoli.
Matteo Politano a deschis scorul pentru Napoli.AFP
Napoli a obținut o victorie târzie cu 2-1 împotriva ultimei clasate Salernitana în Serie A, punând capăt unei serii de patru meciuri fără victorie și reducând presiunea asupra managerului interimar Walter Mazzarri.

Rapoartele au sugerat că președintele lui Napoli, Aurelio De Laurentiis, încearcă în continuare să-l convingă pe Antonio Conte să preia clubul, iar volumul acestor apeluri ar fi fost sporit atunci când gazdele au fost conduse cu puțin înainte de jumătatea de oră.

Veteranul Antonio Candreva a trimis un șut splendid de la distanță pentru al cincilea său gol din Serie A al sezonului și a cincea contribuție la gol în ultimele sale șase meciuri de campionat. Dar a fost singura sclipire de strălucire într-o primă repriză de altfel plictisitoare.

Încercările lui Napoli de a reveni în meci au fost lipsite de vlagă, dar gazdele au primit un colac de salvare atunci când arbitrul a indicat punctul de pedeapsă în prelungirile primei reprize după o verificare VAR, permițându-i lui Matteo Politano să transforme penalty-ul pentru a șasea sa reușită în toate competițiile și să egaleze scorul înainte de pauză.

Khvicha Kvaratskhelia, care a arătat ca o umbră a lui însuși în ultimele meciuri, având acum cinci meciuri fără gol în toate competițiile, a irosit cea mai bună șansă a lui Napoli de a întoarce meciul în partea a doua, când a tras pe lângă poartă dintr-o poziție promițătoare.

Ambele echipe au dat dovadă de o lipsă severă de calitate, dar campioana în exercițiu a găsit o modalitate de a se impune în prelungirile partidei.

Amir Rrahmani a avut noroc ca mingea să ricoșeze la el în careu și a marcat primul său gol al sezonului, oferindu-i lui Napoli o victorie vitală pentru speranțele sale de a urca pe locurile de UEFA Champions League.

Cu această victorie, Napoli urcă trei poziții și ajunge pe locul șase în clasament, în timp ce Salernitana rămâne pe ultimul loc după înfrângeri consecutive cu 2-1.

Flashscore Omul meciului: Amir Rrahmani (Napoli)