Serie A: Juventus trece de Lecce/Remiză cu 6 goluri între Salernitana și Fiorentina

Juventus a învins Lecce cu 2-1
AFP
Runda cu numărul 33 din campionatul italian a fost una cu adevărat spectaculoasă. Nu mai puțin de 16 goluri s-au marcat în cele 4 partide disputate de la orele 19:00. Flashscore vă prezintă cele mai importante evenimente.

Juventus - Lecce 2-1

Bianconerii rămân pentru moment pe poziția secundă în Serie A, cu 63 de puncte, la 16 lungimi de liderul Napoli, după victoria la limită obținută în fața lui Lecce, echipă care se zbate să rămână în prima ligă italiană.

Notele acordate de Flashscore
Flashscore

Toate golurile au fost marcate în prima repriză a întâlnirii: după ce VAR a anulat golul lui Ceesay din minutul 3, Juventus a deschis tabela prin Paredes (min 15). Ceesay s-a revanșat în finalul primei părți, marcând din penalty în minutul 36.

Cinci minute mai târziu, Vlahovic a înscris golul victoriei din pasa lui Kostic.

Salernitana - Fiorentina 3-3

Deși a devenit cel mai bun marcator al US Salernitana 1919 într-un singur sezon din Serie A, după ce a reușit un hattrick, Boulaye Dia nu a reușit să aducă victoria gazdelor, care au fost egalate pe final în urma unei lovituri libere executată de Cristiano Biraghi, cele două formații împărțind punctele.

Flashscore
Marcatori
Flashscore

Atalanta - Spezia 3-2

Și această partidă ne-a oferit multe goluri. Atalanta s-a instalat în primele patru locuri din Serie A, grație unei victorii captivante cu 3-2 în fața celor de la Spezia, pe stadionul Gewiss. Oaspeții au obținut o singură victorie în 15 deplasări în campionat și rămân în continuare în dificultate, foarte aproape de zona roșie a clasamentului.

Flashscore
Marcatori
Flashscore

Sampdoria - Torino 0-2

Torino a învins cu același scor pe care l-a înregistrat și în meciul tur împotriva celor de la Sampdoria. În urma înfrângerii, echipa gazdă este condamnată practic la retrogradarea în Serie B.