Răzvan Marin, omul meciului! A revenit cu două pase de gol printre titularii lui Empoli

Răzvan Marin a revenit cu două pase de gol printre titularii lui Empoli
Răzvan Marin a revenit cu două pase de gol printre titularii lui EmpoliProfimedia
Empoli s-a impus cu 3-2 pe terenul celor de la Sassuolo, obținând o victorie prețioasă împotriva unei contracandidate la retrogradare.

Oaspeții au fost cei care au deschis scorul pe stadionul Mapei, Răzvan Marin centrând perfect din lovitură liberă pentru lovitura de cap a lui Luperto.

Sassuolo a reușit să restabilească egalitatea în minutul 54 printr-un penalty transformat de Pinamonti, înainte ca o altă lovitură de pedeapsă să o readucă pe Empoli în avantaj după ce Niang a marcat fără emoții.

Ferrari a restabilit egalitatea după o pasă decisivă a lui Bajrami în minutul 77, însă o nouă lovitură liberă executată de Răzvan Marin a consfințit victoria lui Empoli. Mijlocașul român a centrat din nou ideal, iar Bastoni a reluat în plasă din apropierea porții.

Pentru prestația sa, Marin a primit nota 8,4 din partea Flashscore și a fost desemnat omul meciului.

După acest rezultat, Empoli a acumulat 25 de puncte și a urcat pe locul 13, la cinci lungimi distanță de primul loc retrogradabil ocupat de Verona.