Empoli, echipa lui Răzvan Marin, pecetluiește drumul Salernitanei spre Serie B

Empoli-ul lui Nicola a pus în dificultate Salernitana: 3-1 în provocarea salvării de pe Arechi.Profimedia
Empoli a învins în deplasarea cu 3-1 Salernitana, în etapa a 24-a din Serie A, campionatul de fotbal al Italiei.

O înfrângere dureroasă pentru Salernitana pe teren propriu în fața lui Empoli.

Gazdele văd după fiecare etapă cum speranțele de salvare de la retrogradare se spulberă.

La oaspeți, Răzvan Marin nu a putut juca din cauza unei accidentări la gleznă.

Toscanii s-au bucurat de revenirea la Salerno a lui Nicola, autorul cursei de salvare din 2022. Davide Nicola a contribuit decisiv la promovarea Salernitanei în trecut, dar a fost demis la scurt timp după aceea.

Acum, la revenirea la Salerno, și-a văzut fosta echipă în aceeași situație și nu a ajutat-o, ba dimpotrivă.

Prima repriză, însă, a oferit puține realizări spectaculoase, cu echipe care au preferat să se studieze reciproc decât să atace agresiv.

Autogolul lui Zanoli din minutul 23, venit de nicăieri, a dat speranțe gazdelor. Proaspăta achiziție de la Napoli a deviat cu capul o minge în propria poartă.

Singura ocazie reală a venit în minutul 45, când la un șut superb al lui Kastanos a venit reacția promptă a lui Caprile.

Provocare incendiară în repriza a doua

Ritmul s-a accelerat în repriza secundă, când oamenii lui Nicola au arătat că vor să dea celor de la Empoli lovitura de grație.

Empoli a început în forță, creându-și o serie de ocazii periculoase consecutive în primele 10 minute ale reprizei secunde.

În minutul 69, debutantul Weismann, care i-a luat locul lui Pierozzi, a fost cel care a semnat egalarea, profitând de o centrare excelentă a lui Candreva .

Mbaye Niang și-a sărbătorit revenirea în Serie A cu un gol din penalty.

După ce a trecut în avantaj, balanța s-a schimbat rapid în favoarea oaspeților, care înainte de fluierul final au profitat de o Salernitana în plină confuzie pentru a lovi din nou pentru 3-1 grație lui Cancellieri, Niang servind assist-ul și punând cireașa pe tort într-o seară excelentă.