Răzvan Marin, cel mai bun jucător al lui Empoli în partida cu liderul Internazionale Milano

Răzvan Marin
Răzvan MarinAFP
Empoli a suferit luni al patrulea eșec consecutiv în Serie A, fiind învinsă cu 2-0 de liderul Inter, iar Răzvan Marin a evoluat toate cele 90 de minute.

Empoli traversează o perioadă critică în campionatul Italiei.

Echipa românului Răzvan Marin nu a mai fost victorioasă de pe 24 februarie, când a trecut cu 3-2 de Sassuolo.

Empoli a acumulat 4 înfrângeri la rând, ultima pe terenul liderului Inter.

Titular și integralist în această confruntare, Răzvan Marin a primit nota 6,5, cea mai mare acordată unui jucător de la Empoli, într-o analiză a Sky Sport Italia.

Marin a avut o prestație solidă și a fost chiar aproape de a înscrie un gol.

În minutul 27 al meciului, la scorul de 1-0 pentru nerazzurri, Răzvan Marin a șutat puternic de la peste 30 de metri, iar mingea a fost respinsă cu dificultate peste transversală de goalkeeperul gazdelor, Emil Audero.

Ocazia românului, la minutul 01:10 în video:

Răzvan Marin are șanse mari să fie în lotul final al României pentru Campionatul European din Germania.

El are în prezent 54 de selecții și 3 goluri la echipa națională.