Marin, titular pentru Empoli, nu reușește să stopeze seria de invincibilitate a liderului Inter

Răzvan Marin, integralist în partida dintre Inter și Empoli
Răzvan Marin, integralist în partida dintre Inter și EmpoliProfimedia
În cea mai recentă rundă din Serie A, Inter s-a impus pe teren propriu cu 2-0 în fața celor de la Empoli.

Inter - Empoli 2-0

Inter, lider în Italia, ajunge la o serie formidabilă de 24 de meciuri consecutive fără eșec în Serie A, ultima înfrângere a nerazzurrilor în această competiție fiind înregistrată pe 27 septembrie 2023, 1-2 pe San Siro cu Sassuolo, în runda a 6-a.

Trupa lui Simone Inzaghi se îndepărtează din nou la 14 puncte de urmăritoarea AC Milan.

Deschiderea de scor s-a produs destul de devreme, Dimarco, care a adus victoria și în partida tur cu unicul gol marcat, reușind să îl învingă pe Caprile după numai 5 minute de la fluierul de start.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

Emoțiile gazdelor s-au rispit cu 10 minute înainte de final, când Dumfries și Alexis Sanchez, ambii introduși în teren de doar 3 minute, au colaborat perfect în ultima treime pentru reușita chilianului care a stabilit scorul final.

Răzvan Marin, revenit la club după ce a evoluat în ambele partide ale naționalei României, a fost integralist în această partidă și a primit nota 7,4 din partea Flashscore, fiind jucătorul cu cel mai bun calificativ din lotul lui Empoli, care rămâne pe loc de retrogradare (18), cu 25 de puncte și înregistrând cea de-a 4-a înfrângere consecutivă în Serie A.