Pulisic îi aduce victoria lui Milan pe San Siro. Rossonerii încheie anul pe podium în Serie A

Pulisic îl învinge pe Consigli
Pulisic îl învinge pe ConsigliProfimedia
Milan s-a impus la limită în fața celor de la Sassuolo, grație unui golmarcat în repriza a doua de Christian Pulisic, și și-a consolidat locul trei.

După remiza de la Salerno, Milan a câștigat de această dată toate cele trei puncte învingând-o pe Sassuolo, într-un meci în care echipa lui Pioli nu și-a creat aproape nicio ocazie.

Important era însă să câștige, iar rossonerii au făcut acest lucru: 1-0 pentru Milan care s-a apropiat la patru puncte de locul doi.

Sassuolo, în schimb, este acum în pericol: a patra înfrângere în ultimele cinci meciuri și la doar două puncte de penultimul loc.

Meciul

Milan a început mult mai bine, cu un Tijjani Reijnders în mare formă care a încercat de mai multe ori de la distanță poarta lui Andrea Consigli.

Ismael Bennacer și Rafael Leao au găsit de două ori plasa porții, dar ambele goluri au fost anulate pentru offside și scorul a rămas 0-0.

Gazdele s-au chinuit să găsească spații și, treptat, au slăbit în atac și au oferit spații adversarilor, Berardi având o ocazie pentru oaspeți în finalul primei reprize.

Stimulată de această abordare, Sassuolo a început repriza secundă cu o cursă a lui Jeremy Toljan, dar șutul său cu stângul a fost respins cu ușurință de Mike Maignan.

Golul lui Pulisic

AC Milan a deschis scorul prin Christian Pulisic. Americanul a primit mingea în adâncime de la Bennacer și a șutat pe lângă Consigli.

Algerianul a ieșit după doar câteva minute pentru a-i face loc lui Yacine Adli, în timp ce Olivier Giroud epuizat i-a făcut loc lui Luka Jovic. Dionisi a răspuns cu Cristian Volpato pentru Nedim Bajrami.

De remarcat debutul căpitanului echipei Rossoneri Primavera, Kevin Zeroli, care a intrat în minutul 74 în locul lui Ruben Loftus-Cheek.