AC Milan zdrobește Monza și se apropie la cinci puncte de Juve

Victorie facilă pentru Milan împotriva Monzei
Victorie facilă pentru Milan împotriva Monzei AFP
Milan și-a confirmat forma bună din ultima vreme duminică după-amiază, învingând cu 3-0 pe Monza.

Monza s-a descurcat destul de bine în ultima perioadă în Serie A, pierzând doar o singură dată în ultimele șase meciuri, obținând trei egaluri și două victorii. Dar pe San Siro, era de așteptat să fie un meci foarte complicat. Milan, retrogradată în Europa League, căuta să-și revină după înfrângerea cu 3-2 suferită sâmbătă în fața Atalantei .

Și a făcut-o. Milan și-a surprins adversarii încă de la început, când Tijani Reijnders a făcut o cursă solitară pe centru și a driblat trei apărători, învingându-l pe Di Gregorio (3).

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Înainte de pauză, gazdele aveau să își dubleze avantajul prin Jan-Carlo Simic. La o centrare a lui Leao, germanul a sărit la bara a doua și a împins mingea în poartă (41). Scorul ar fi putut deveni imediat 3-0, dar Pulisic a nimerit bara transversală (44).

În cele din urmă, cu un sfert de oră înainte de final, Olivier Giroud a pasat în careu pentru Noah Okafor, care a finalizat cu piciorul drept (75). A fost o victorie clară pentru AC Milan, care a pus frână formei bune a celor de la Monza. Echipa lui Pioli (locul 3) se apropie la 5 puncte de Juve (locul 2) în timp ce Monza rămâne pe 11.