Kvara și Osimhen show: cele mai frumoase zece goluri ale campioanei Italiei în 2022/23

Victor Osimhen
Victor Osimhen AFP
Numărătoarea inversă s-a terminat, iar Napoli sărbătorește un Scudetto istoric, după ce a fost condusă în acest sezon de cel mai bun marcator și cel mai bun pasator din Serie A: Victor Osimhen și Kvicha Kvaratskhelia. Iată o listă cu cele mai frumoase goluri marcate de jucătorii lui Spalletti în acest sezon.

10- Raspadori - Juve (23 aprilie 2023)

Deschidem cu un gol foarte important, nu atât pentru gestul tehnic, cât pentru importanța lui.

Raspadori, în ultimele minute ale duelului cu Juventus, a marcat golul de 1-0, care a echivalat cu trei puncte cruciale care au făcut ca echipa sa să facă un mare salt spre Scudetto.

În acest videoclip, de la minutul 2:58.

9- Lozano împotriva lui Ajax (12 octombrie 2022)

Trecem la marea cursă a lui Napoli în Liga Campionilor, întreruptă doar de o echipă perfectă a lui Milan în sferturile de finală.

În faza grupelor, unul dintre cele mai frumoase goluri a venit din capul lui Hirving Lozano, care a înscris pentru 1-0 într-o partidă care s-a încheiat în cele din urmă cu scorul de 4-2 în returul cu Ajax.

8- Simeone - Liverpool (7 septembrie 2022)

Rămânând în Liga Campionilor, nu putem să nu menționăm primul gol european al lui Cholito Simeone, care a marcat unul dintre cele patru goluri din seara magică împotriva lui Liverpool, în care Azzurrii i-au învins pe Cormorani cu 4-1 sub privirile extaziate ale unui ”Maradona” înnebunit de bucurie.

Argentinianul a semnat golul de 3-0, care a venit în minutul 44, la doar trei minute după ce a intrat în locul lui Osimhen, profitând de o centrare magică de la Kvaratskhelia, după ce georgianul l-a depășit pe Gomez cu o fentă.

În acest video din minutul 1:05.

7- Zielinski împotriva lui Empoli (8 noiembrie 2022)

A dat lovitura de grație într-un duel care se dovedise foarte complicat împotriva lui Empoli. Polonezul a profitat de o centrare excelentă a lui Lozano, letal pe flancuri, în ultimele minute ale meciului.

Mexicanul a trimis mingea cu capul către Osimhen în centrul careului, dar polonezul a fost cel care a înscris un gol frumos, din voleu, făcând 2-0 și oferindu-i echipei sale trei puncte cruciale.

În acest video din minutul 2:25.

6- Simeone - AC Milan (18 septembrie 2022)

Dacă în a doua parte a sezonului, meciurile mari cu AC Milan nu le-au surâs oamenilor lui Spalletti, în schimb, la începutul sezonului, Milan - Napoli a servit drept vitrină pentru echipa plină de resurse a lui Spalletti, cu Giovanni Simeone în prim plan, intrat în locul lui Raspadori.

Argentinianul a construit de unul singur acțiunea de 2-1, pasându-i în lateral lui Mario Rui, înainte de a se plasa perfect în calea centrării coechipierului său și de a împinge mingea în plasă cu capul.

În acest videoclip din minutul 2:09.

5- Kvaratskhelia - Sassuolo (17 februarie 2023)

Un gol care ilustrează perfect talentul lui Kvicha Kvaratskhelia este cel pe care l-a marcat pe 17 februarie anul trecut, în victoria cu 2-0 împotriva lui Sassuolo. Pe Mapei Stadium, georgianul a deschis scorul marcând golul cu numărul 10 în campionat, devenind astfel al treilea cel mai tânăr jucător din istoria clubului napoletan care atinge această bornă într-un singur sezon.

Jucătorul de câmp a îngenuncheat apărarea gazdelor, primind mingea la mijlocul terenului și depășind fiecare adversar înainte de a șuta de la marginea careului. O finalizate care arată tot talentul și letalitatea sa cu mingea.

4- Eljif Elmas împotriva lui Udinese (12 noiembrie 2022)

Printre cele mai frumoase goluri ale sezonului se numără și bijuteria lui Eljif Elmas împotriva lui Udinese.

Într-un meci tensionat împotriva bianconerilor, macedoneanul a oferit o pasă de gol perfectă pentru golul lui Osimhen, iar apoi a semnat avantajul momentan de 3-0 (azzurrii s-au impus apoi cu 3-2) cu o acțiune în stil "Kvaratskhelia". Elmas i-a driblat pe apărătorii adverși, înainte de a finaliza cu un șut cu piciorul drept la prima bară.

3 - Kvaratskhelia contra Monza (21 august 2022)

Talent, clasă, viteză. Nimic nu pare să-i lipsească lui Khvicha Kvaratskhelia.

Jucătorul georgian a devenit acum o certitudine, dar la începutul sezonului, când încă nu se știau multe despre el, a oferit publicului din Serie A o mostră a talentului său cu o capodoperă absolută în victoria cu 4-0 împotriva Monza, după golul de debut din etapa precedentă.

2- Osimhen împotriva Romei (23 octombrie 2022)

Printre cele mai frumoase goluri marcate de nigerianul născut în 1998 se numără cu siguranță cel împotriva Romei din tur (și reușita din retur, împotriva giallorossilor, a fost una de asemenea spectaculoasă). Servit în careu de Kvaratskhelia, Osimhen a controlat mingea în doi timpi și a lansat un șut violent sub transversală, care nu i-a dat nicio șansă lui Rui Patricio.

În acest video din minutul 2:27.

1- Kvaratskhelia - Atalanta (11 martie 2023)

Cel mai frumos gol al anului, la fel ca multe altele din acest clasament, trebuie acordat din nou unei acțiuni a lui Kvicha Kvaratskhelia.

Cea mai frumoasă reușită a georgianului în primul său sezon în Italia a fost, în opinia noastră, cea din meciul cu Atalanta, din 11 martie 2023, când fundașul a ajuns la poartă după un triplu dribling, finalizând cu un șut cu dreptul pentru a-l învinge pe Musso.

În acest video din minutul 1:43.