Juventus pierde din nou puncte în Serie A, după o remiză entuziasmantă cu Atalanta

Weston McKennie (stânga) se luptă pentru minge cu mijlocașul belgian al Atalantei, Charles De Ketelaere AFP
Seria nefastă a lui Juventus în Serie A s-a extins la o singură victorie în ultimele șapte meciuri. ”Bătrâna doamnă” a reușit doar un rezultat de egalitate cu Atalanta, scor 2-2, rămânând astfel fără victorie în duelurile directe pe Allianz Stadium din 2018.

Cu visele de Scudetto dispărute de mult, singura ambiție a lui Juventus a fost să își asigure un loc în primele două din Serie A.

Iar oamenii lui Massimiliano Allegri au fost mai buni într-o primă jumătate de oră de joc fără probleme, deși singura intervenție a portarului Atalantei, Marco Carnesecchi, a fost o paradă de rutină pentru a respinge lovitura de cap a lui Fabio Miretti.

Lipsa de incisivitate a bianconerilor avea să se întoarcă împotriva lor înainte de pauză, deoarece la singurul atac semnificativ al reprizei, oaspeții au deschis scorul.

O lovitură liberă bine lucrată i-a permis lui Mario Pasalic să strecoare mingea pentru Teun Koopmeiners, iar olandezul a marcat pentru a pune capăt unei secete de trei meciuri fără goluri.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

În absența lui Dusan Vlahovic, Federico Chiesa a fost omul însărcinat să intervină pentru a readuce Bătrâna Doamnă în joc. Italianul s-a dovedit a fi o amenințare după reluare, dar după ce și-a văzut un șut salvat de Carnesecchi, a tras apoi pe lângă poartă spre propria disperare.

Presiunea a crescut în mod constant asupra porții Atalantei pe tot parcursul reprizei secunde, iar în cele din urmă și-a spus cuvântul, o acțiune incisivă a gazdelor ducând în cele din urmă mingea la Weston McKennie, care l-a servit pe Andrea Cambiaso pentru a înscrie golul egalizator.

La Dea a fost prinsă pe picior greșit și, după ce săptămâna trecută a irosit un avantaj de un gol și a pierdut în fața celor de la Bologna, istoria părea să se repete și aici, când Juventus a trecut în avantaj.

McKennie a dat dovadă de un calm extraordinar pentru a trimite cu pieptul o centrare a lui Samuel Iling-Junior în calea lui Arkadiusz Milk, care a marcat primul său gol în campionat din octombrie.

Spre deosebire de momentul în care a primit primul gol, Atalanta a reacționat bine și a restabilit repede egalitatea prin talismanul Koopmeiners, care l-a învins din nou pe Wojciech Szczesny pentru a stabili un final nebun.

Niciuna dintre cele două echipe nu a făcut un pas înapoi în ultimele 10 minute, dar calitatea necesară în ultima treime a lipsit, ambele fiind nevoite să se mulțumească cu un punct.

Juve rămâne la un punct în spatele lui AC Milan, în timp ce Atalanta a ratat șansa de a urca în primele cinci, seria fără victorie în campionat extinzându-se acum la patru meciuri.

Flashscore Omul meciului: Teun Koopmeiners (Atalanta)