AS Roma merge ceas în era lui De Rossi. Trei din trei pentru înlocuitorul lui Mourinho

Danielle De Rossi a obținut trei victorii în tot atâtea partide pentru AS Roma
Danielle De Rossi a obținut trei victorii în tot atâtea partide pentru AS RomaAFP
În cea mai recendă rundă din Serie A, AS Roma a învins-o pe Cagliari cu un categoric 4-0.

AS Roma - Cagliari 4-0

Giallorossi urcă pe poziția 5, loc european, după ce a bifat cea de-a treia victorie consecutivă cu Daniele De Rossi pe banca tehnică.

Fostul mare mijlocaș al Italiei pare să se fi adaptat destul de rapid la noua sa echipă.

Roma și-a făcut misiunea ușoară încă din prima repriză. După ce a fost desemnat omul meciului și în etapa precedentă, Lorenzo Pellegrini a înscris din nou, de această dată încă din minutul 2.

Aproape de jumătatea primei părți, Pellegrini a oferit un assist pentru Dybala, care a stabilit scorul pauzei, 2-0.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

În partea secundă, gazdele și-au majorat avantajul prin același Dybala, care a reușit dubla la scurt timp după reluarea jocului din lovitură de la 11 metri.

Împrumutat de la Juventus până la finalul acestei stagiuni, tânărul olandez Dean Huijsen a punctat și el, reușind primul său gol în Serie A.

Cagliari rămâne pe prima poziție din zona roșie, locul 18, cu tot atâtea puncte adunate în 23 de etape. Trupa lui Claudio Ranieri a înregistrat cea de-a treia înfrângere consecutivă în Serie A.