Fiorentina, ca pe vremea lui Mutu. Echipa Viola e la a treia victorie în patru meciuri în Serie A

M'Bala Nzola exultă alături de coechipieri după ce a marcat al treilea gol pentru FiorentinaProfimedia
Fiorentina a obținut al treilea succes în ultimele patru partide disputate în campionatul de fotbal al Italiei, după ce s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 3-0, în fața 'lanternei roșii' Cagliari, în etapa a 7-a din Serie A.

În urma acestui succes Fiorentina a urcat pe locul 5 în Serie A.

Internaționalul argentinian Nicolas Gonzalez a deschis rapid scorul pe ''Artemio Franchi'', după doar trei minute de joc. Gruparea 'viola' și-a mărit avantajul după un autogol al fundașului Alberto Dossena (21), rezultatul final fiind stabilit în prelungiride  angolezul M'Bala Nzola.

Fiorentina a urcat pe poziția a cincea în clasament după această nouă victorie, egalându-le la puncte pe SSC Napoli și Juventus Torino.

Într-un alt meci programat luni, echipa Sassuolo, cu mijlocașul Daniel Bologa integralist, s-a înclinat pe teren propriu în fața formației Monza (0-1).

Gruparea lombardă a marcat unicul gol al întâlnirii în minutul 66, prin Lorenzo Colombo.