Empoli se îndepărtează de zona retrogradării după o victorie impresionantă cu Napoli

Empoli are acum patru puncte avans față de zona retrogradabilă din Serie A
Empoli are acum patru puncte avans față de zona retrogradabilă din Serie AProfimedia
Empoli, echipă aflată în dificultate în Serie A, s-a distanțat la patru puncte de zona retrogradării, grație victoriei cu 1-0 în fața lui Napoli, oamenii lui Davide Nicola înregistrând pentru prima dată în acest sezon victorii consecutive pe teren propriu în campionat.

Alberto Cerri a dat startul perfect pentru gazdele amenințate de retrogradare, găsind golul la doar o săptămână după ce i s-a refuzat primul său gol la Empoli în urma unei revizuiri VAR.

Cu această ocazie, nu a fost nimic în neregulă cu reușita lui Cerri, care s-a înălțat pentru a înscrie cu capul după o minge lobată de Emmanuel Gyasi și a prelungit așteptarea lui Napoli pentru un duel fără gol primit la 12 meciuri din Serie A.

Din nefericire pentru atacantul de la Empoli, bucuria s-a risipit atunci când a fost nevoit să iasă în minutul 20 din cauza unei accidentări.

Înlocuitorul lui Cerri, M'Baye Niang, a jucat un rol cheie în crearea următoarei ocazii semnificative a lui Empoli, reușind o combinație perfectă cu Nicolo Cambiaghi, care a șutat cu stângul, dar mingea a lovit bara din dreapta.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiOpta by StatsPerform

În ciuda faptului că a dat dovadă de mai multă inițiativă în repriza a doua, căutarea egalării de către Napoli s-a dovedit în cele din urmă inutilă, Empoli reușind să pună capăt seriei de nouă meciuri în care a primit gol..

După ce au pierdut cu 1-0 în fața lui Empoli pentru a doua oară în acest sezon, oaspeții rămân pe locul opt, având doar o victorie în ultimele șapte dueluri din toate competițiile.

La gazde, Răzvan Marin a fost rezervă neutilizată.

Flashscore Omul meciului: Nicolo Cambiaghi (Empoli)