Napoli a învins Monza într-un thriller cu șase goluri și se apropie de locurile europene

Napoli a obținut o victorie importantă
Napoli a obținut o victorie importantăProfimedia
O demonstrație incredibilă de cinism din partea lui Napoli i-a făcut pe aceștia să întoarcă un deficit de un gol la pauză, pentru a trece de AC Monza cu 4-2 într-un meci de senzație din Serie A pe Stadio Brianteo.

Cu toate că Napoli a fost echipa mai bună în debutul partidei, o minge lungă în partea stângă a terenului l-a găsit pe Zerbin, care a centrat în careu pentru ca Milan Đurić să îl depășească pe omul de marcaj Juan Jesus și să înscrie cu capul primul său gol pentru Monza.

Abia zece minute mai târziu, o învălmășeală în interiorul careului, încheiată cu un șut al lui Giovanni Di Lorenzo peste transversală, a servit drept semnal de alarmă pentru Monza.

La fel a făcut și o analiză VAR în finalul primei reprize, după ce Napoli a revenit treptat în joc, Daniele Doveri respingând pretențiile lui Victor Osimhen pentru un penalty.

Și repriza secundă a început la fel de tensionat pentru Monza, când Cyril Ngonge nu a reușit să revină la timp dintr-o poziție de offside, înainte de a trimite mingea în plasă pe lângă Michele Di Gregorio.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiStatsperform

Golul a fost anulat instantaneu, dar Napoli a egalat în cele din urmă în minutul 55 prin Osimhen. Matteo Politano a fost inițiatorul, găsindu-l pe André-Frank Zambo Anguissa, care a centrat de pe flancul drept.

Golgheterul nigerian a sărit peste Armando Izzo pentru a egala - riscând chiar o accidentare gravă în momentul aterizării.

Încurajată de golul egalizator, Napoli a oferit apoi o demonstrație de forță.

Ei au trecut în avantaj chiar înainte de ora de joc, când o încercare de șut a fost deviată la Politano, care a trimis un voleu imparabil pe lângă un Di Gregorio încremenit.

Ca să nu se lase mai prejos, Piotr Zieliński a dublat apoi avantajul lui Napoli cu o execuție la fel de uluitoare. O succesiune de pase în afara careului Monzei s-a încheiat cu Khvicha Kvaratskhelia care i-a pasat înapoi playmakerului polonez, iar acesta a șutat cu stângul la bara a doua, portarul Monzei fiind din nou neputincios.

Lucrurile au luat o altă turnură imediat, când Andrea Colpani l-a întors pe Juan Jesus în colțul drept al careului, înainte de a șuta cu piciorul stâng, mingea ajungând în plasă în ciuda plonjonului disperat al lui Alex Meret.

Se anunța un final dramatic, pe care, însă, Giacomo Raspadori la ucis din fașă, la prima sa atingere de balon după ce a fost introdus pe teren.

Raspadori își sărbătorește golul
Raspadori își sărbătorește golulProfimedia

Napoli obține astfel o victorie de neuitat într-o campanie altfel dezamăgitoare, menținându-și în viață speranțele de a obține pentru al 16-lea an consecutiv prezența în competițiile europene în următorul sezon.

Flashscore Omul meciului: Matteo Politano (Napoli)