Drăgușin l-a anihilat pe Lukaku și a dat o pasă de gol. Viitorul lui Mourinho sub semnul întrebării

Radu Drăgușin este unul dintre cei mai apreciați fundași din Serie A
Radu Drăgușin este unul dintre cei mai apreciați fundași din Serie AProfimedia
AS Roma a suferit o înfrângere categorică pe terenul celor de la Genoa, 1-4. La gazde, Radu Drăgușin a fost titular și a avut o prestație foarte bună, reușind să-l transforme pe atacantul Romelu Lukaku într-un anonim.

Problemele pentru echipa lui Jose Mourinho au început încă din debutul partidei, islandezul Gudmundsson deschizând scorul încă din minutul 5.

Bryan Cristante a restabilit egalitate 17 minute mai târziu, dându-le speranțe fanilor oaspeți că Roma poate obține prima victorie în deplasare a sezonului.

Nu a fost să fie, Retegui risipind aceste speranțe încă dinainte de pauză, atacantul marcând golul de 2-1 chiar în minutul 45.

Thorsby a mărit avantajul în minutul 74, după un corner în care mingea a ajuns la Drăgușin, fundașul român recentrând perfect către coechipierul său, care a împins mingea în plasă din apropiere.

Scorul final a fost stabilit de Junior Messias la puține minute după ce a intrat pe teren (81), Roma lui Mourinho părăsind terenul îngenuncheată.

Antrenorul portughez a postat în această săptămână pe Instagram un clip, cel mai probabil publicitar, în care a spus că ”a semnat cu cea mai bună echipă din Mexic”. A fost doar o glumă, însă dacă lucrurile nu se vor îmbunătăți rapid în capitală, ”The Special One” ar putea rămâne curând fără serviciu.