Derby de la Madonnina: Inter se impune la scor în fața lui AC Milan

Inter a câștigat derby-ul cu AC Milan
Inter a câștigat derby-ul cu AC MilanAFP
Inter și AC Milan erau neînvinse înaintea partidei de sâmbătă.

Inter - AC Milan 5-1

Inter Milano și-a continuat dominația în fața lui AC Milan și a învins-o categoric cu 5-1 în Serie A, obținând astfel a cincea victorie consecutivă în Derby della Madonnina, pentru prima dată în istorie.

Echipele au intrat în acest meci după ce ambele au câștigat primele trei meciuri ale sezonului, pentru prima dată din 1971/72. După doar cinci minute, Henrikh Mkhitaryan a deschis scorul pentru Inter. Thuram a făcut 2-0 în minutul 38, și Inter a intrat la cabine cu un avantaj liniștitor.

În minutul 57, Leao a redus din diferență, însă speranțele oaspeților s-au năruit rapid. După 12 minute, Mkhitaryan a făcut dubla. Jucătorii lui Simone Inzaghi au mai punctat de două ori, prin Calhanoglu (penalty, min. 79) și Frattesi în minutul 90+3.

Inter își continuă astfel startul perfect de sezon, fiind singura echipă cu maximum de puncte după patru etape.