Cum s-au descurcat românii din Italia: Drăgușin, printre cei mai buni / Marius Marin, căpitan

Radu Drăgușin l-a blocat pe Ciro Immobile
Radu Drăgușin l-a blocat pe Ciro ImmobileAFP
În campionatul din Italia (Seria A și Serie B) evoluează cei mai mulți români.

Cu mai puțin de două săptămâni până la meciurile pe care naționala le va juca împotriva Israelului și Kosovo, analizăm evoluțiile stranierilor din Italia.

Radu Drăgușin, printre cei mai buni jucători de pe teren. Pușcaș, doar rezervă

După ce debutul în Serie A din prima etapă nu a fost unul dorit, Radu Drăgușin s-a revanșat în deplasarea de la Lazio. Genoa a reușit să câștige surprinzător pe terenul romanilor și să își asigure primele trei puncte ale sezonului.

Note jucători Lazio - Genoa
Note jucători Lazio - GenoaFlashscore

Radu Drăgușin a fost unul dintre stâlpii defensivei, fiind integralist. Pentru evoluția sa, Drăgușin a fost notat de Flashscore cu 7,5. Doar patru coechipieri au avut note mai mari decât ale fundașului român.

George Pușcaș a fost din nou rezervă, în ofensivă fiind titularizat autorul singurului gol, Retegui. Acesta a fost înlocuit în minutul 62 cu Ekuban, ceea ce înseamnă că atacantul român a ajuns a treia variantă în ofensivă.

Răzvan Marin, cea mai mare notă din echipă

Empoli, cu Răzvan Marin titular, a pierdut și în a doua etapă a Seriei A, în deplasare la Monza. Răzvan Marin a jucat tot meciul și a primit cea mai mare notă din echipa oaspete. Marin a fost notat de Flashscore cu 7,1.

Note jucători Empoli
Note jucători EmpoliFlashscore

După două etape, Empoli nu are niciun punct și niciun gol marcat.

Rezerve în Serie A

Daniel Boloca a fost introdus în minutul 61 al partidei pe care echipa sa, Sassuolo, a pierdut-o pe terenul campioanei Napoli, scor 2-0. Pentru cele 30 de minute petrecute pe teren, Boloca a fost notat cu 6,1.

Tinerii Rareș Burnete și Alexandru Borbei au fost rezerve neutilizate în remiza lui Lecce, scor 2-2, pe terenul lui Fiorentina.

Portarul Mihai Popa a rămas pe banca de rezerve în partida pierdută de Torino la scor, pe terenul lui AC Milan, 4-1.

Andres Sfait (18 ani) a fost inclus în lotul Salernitanei pentru partida de luni, de pe teren propriu, contra lui Udinese.

Trecem acum la jucătorii din Serie B.

Marius Marin, căpitan la Pisa

Pentru prima dată în acest sezon, Marius Marin a purtat banderola de căpitan la Pisa, în partida câștigată la Sampdoria cu 2-0. Mijlocașul a avut o evoluție apreciată, fiind notat cu 7 de Flashscore.

Note jucători Pisa
Note jucători PisaFlashscore

Dennis Man nu s-a aflat în lotul lui Parma pentru partida cu Cittadella. Valentin Mihăilă a fost rezervă și a fost introdus în minutul 60. Evoluția lui a fost una bună, primind nota 6,6 de la Flashscore.

Iulius Mărginean a fost evoluat aproape 30 de minute pentru Ternana, în deplasare la Catanzaro. Mijlocașul, în vârstă de 22 de ani, a fost notat cu 6,1 de Flashscore.

Mijlocașul Denis Hergheligiu, în vârstă de 22 de ani, a fost titular în partida pe care FeralpiSalo a pierdut-o pe teren propriu cu Sudtirol. Hergheligiu a fost înlocuit în minutul 81 și a primit nota 6,3 din partea Flashscore