Condusă la pauză, Inter răstoarnă rezultatul în prelungiri pe Dacia Arena

Inter s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Udinese
Inter s-a impus cu 2-1 pe terenul lui UdineseAFP
Nerazzurrii sunt tot mai aproape de câștigarea titlului cu numărul 20 în Serie A, după ce au învins-o în deplasare pe Udinese cu 1-2.

Udinese - Inter 1-2

Pe Stadio Friuli, cunoscut și ca Dacia Arena, gazdele au intrat cu avantaj la pauză grație reușitei semnate de Lazar Samardzic (40).

În repriza a doua, nerazzurrii au forțat egalarea prin Carlos Augusto, al cărui gol a fost anulat însă de VAR pentru o poziție de offside.

Nu a durat însă mult până ca Inter să revină în joc. Un penalty dictat de centralul Marco Piccinini în urma unui fault produs în careu de Okyoe a restabilit egalitatea pe tabelă. Reponsabil cu golul a fost mijlocașul turc Calhanoglu.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

Lovitura de grație a oaspeților avea să vină în prelungiri, când Frattesi, introdus în teren de Inzaghi în locul lui Mkhitaryan, a punctat pentru cele trei puncte, profitând de o deviere nefericită a balonului în ultima treime.

Cu 7 etape rămase de disputat din acest sezon, Inter este tot mai aproape să își adjudece titlul cu numărul 20 în Serie A, ultimul Scudetto fiind cucerit în stagiunea 2020/2021.

Nerazzurrii conduc detașat în campionatul italian, cu 82 de puncte în prezent, la distanță de 14 lungimi față de urmăritoarea AC Milan.

De partea cealaltă, Udinese rămâne pe locul 15, cu 28 de puncte, la 2 lungimi distanță de zona roșie.