Burcă, după duelul cu Cristiano Ronaldo: "Credeam că îl controlăm foarte bine. Nu am înțeles nimic"

Al Nassr a învins Al Akhdoud, scor 3-0
Al Nassr a învins Al Akhdoud, scor 3-0Profimedia
Andrei Burcă (30 de ani) s-a alăturat echipei Al-Akhdoud în vara acestui an, acolo unde se află și Florin Tănase (28 de ani). În cadrul etapei a 14-a din prima ligă a Arabiei Saudite, echipa Al-Akhdoud a suferit o înfrângere cu scorul de 0-3 în fața formației Al-Nassr.

Golurile echipei Al Nassr au fost marcate de Cristiano Ronaldo, în minutele 77, respectiv 80, iar scorul a fost deschis în minutul 13 al partidei prin Al Naji.

După această partidă, Andrei Burcă a vorbit, printre altele, despre Cristiano Ronaldo. Jucătorul român a spus că portughezul l-a impresionat foarte tare și că îl apreciază extrem de mult.

"Nu am văzut asemenea om în viața mea!"

”Este ok la echipă, sunt antrenamente intense, s-a văzut asta și la națională, mereu am venit pregătit. E un campionat puternic, mereu dai peste adversari foarte buni, se joacă pe contre, dacă stai bine în teren și alergi, ai o șansă, dar sunt foarte mulți jucători de valoare.

De exemplu Ronaldo, credeam că îl controlăm foarte bine și a avut două execuții în trei minute de nu am înțeles nimic. Am încercat să o scot, am crezut că se duce în bară. Mă tot uit pe reluări, incredibil. Îl apreciez, eu nu am văzut asemenea om în viața mea. La vârsta pe care o are, să câștige orice... să dai gol împotriva lui Al Akhdoud și să te bucuri ca și cum ai da gol de calificare, e incredibil ce face acest om și ce își dorește de la viață.

Nu, pentru că aici sunt șase-șapte echipe care se bat la campionat și restul echipelor au lotul cam de aceeași valoare. Îmi doresc foarte mult să fiu sănătos și să fiu la turneul final, unde să facem performanță. Înainte de această dublă, în capul meu era doar această calificare”, a spus Andrei Burcă la emisiunea Fotbal Club.