Victorii pe linie ale gazdelor în Premier League. Arsenal rămâne lideră

Bukayo Saka a marcat primul gol al lui Arsenal
Bukayo Saka a marcat primul gol al lui ArsenalProfimedia
Arsenal Londra a învins Wolverhampton cu 2-1 pe teren propriu într-un meci din runda a 14-a și va rămâne lideră în Premier League și după meciurile rivalelor Manchester City și Liverpool. Burnley a întrerupt o serie de șase înfrângeri în campionat, iar Brentford a dispus de nou-promovata Luton Town.

Arsenal Londra - Wolverhampton 2-1

Arsenal a rezolvat încă din prima repriză soarta partidei cu Wolves de pe Emirates Stadium. Saka a profitat de o bâlbâială a defensivei adverse și a deschis scorul cu un șut din apropierea porții (6), pentru ca șapte minute mai târziu pătrunderea lui Zinchenko pe flancul stâng să destabilizeze apărarea ”Lupilor”, Odegaard reușind să reia în plasă centrarea ucraineanului.

Wolves a fost lipsită de dinți o bună parte a acestei întâlniri, în care ocaziile la poarta lui Raya au fost puține și lipsite de periculozitate.

”Tunarii” ar fi putut face 3-0 în minutul 81, dar Trossard a șutat în portar în situație de unu la unu.

Oaspeții au reușit să reducă din diferență în minutul 86 prin Cunha, dându-le emoții fanilor gazdă, însă scorul nu s-a mai modificat până la final, în ciuda unei ocazii imense a lui Nketiah, care a trimis mingea în bară în minutul 88.

Cu acest succes, Arsenal are garantat primul loc la finalul rundei, având acum o diferență de patru puncte față de Manchester City, care joacă duminică cu Tottenham, și cinci față de Liverpool, care joacă tot duminică cu Fulham.

Brentford - Luton Town 3-1

După două înfrângeri cu Liverpool (0-3) și Arsenal (0-1), Brentford a simțit din nou gustul victoriei în fața nou-promovatei Luton Town.

Gazdele s-au chinuit în prima repriză în fața unei defensive foarte bine organizate, însă Hatters nu au mai putut face față presiunii în partea a doua, când poarta le-a fost perforată de trei ori.

Brentford a urcat pe locul 10 după această victorie, în timp ce Luton se zbate în zona periculoasă, fiind prima peste linia retrogradării cu 9 puncte.

Burnley - Sheffield United 5-0

Burnley a redus diferența față de Luton la doar două puncte după ce și-a zdrobit colegii de promovare de la Sheffield United

Echipa lui Vincent Kompany a făcut spectacol cu Blades și a pus capăt unei serii de șase înfrângeri în Premier League, în timp ce oaspeții rămân pe penultimul loc în clasament cu 5 puncte.