Victorie fără emoții pentru Liverpool / Brighton întoarce în meciul cu Brentford

Van Djik, felicitat de coechipieri după golul marcat la Sheffield
Van Djik, felicitat de coechipieri după golul marcat la SheffieldProfimedia
Liverpool a reușit să se impună pe terenul lui Sheffield United, 2-0, și a înregistrat două victorii consecutive în Premier League, acumulând 34 de puncte. Într-o altă partidă, Brighton a întors de la 0-1 și s-a impus cu 2-1 în fața celor de la Brentford.

Sheffield United - Liverpool 0-2

După un meci dramatic în etapa precedentă, când a revenit pe final pentru a se impune cu 4-3 în fața lui Fulham, Liverpool a avut parte de o partidă mult mai liniștită pe terenul lui Sheffield United.

Virgil van Dijk a fructificat în minutul 37 o centrare venită din corner a lui Trent Alexander Arnold și în ciuda marilor ocazii ale lui Salah (56) și Nunez (78) tabela a rămas nemodificată până înspre final, Szoboszlai marcând golul doi abia în minutul 90+5.

”Cormoranii” au acumulat 34 de puncte și se află la două lungimi distanță de liderul Arsenal (36), care marți s-a impus dramatic pe terenul lui Luton Town, 4-3.

Brighton - Brentford 2-1

Părea să fie o nouă seară nefericită pentru Brighton în momentul în care Mbeumo a deschis scorul din penalty (27) pentru Brentford, însă ”Pescărușii” s-au mobilizat și au egalat rapid prin Pascal Gross (31), pentru ca Hinshelwood, o nouă propunere marca Brighton, să le aducă victoria gazdelor în minutul 52, după o pasă decisivă a aceluiași Gross.

Formația pregătită de Roberto De Zerbi a trecut astfel peste dezamăgirea înfrângerii cu Chelsea (2-3) din etapa trecută și a ajuns la 25 de puncte în clasament. Brentford a căzut pe locul 11, cu 19 puncte.

Crystal Palace - Bournemouth 0-2

Fulham - Nottingham Forest 5-0