Thriller pe Villa Park / Victorie chinuită pentru Everton / Luton continuă să spere la salvare

Ollie Watkins a reușit o dublă pentru Aston Villa
Ollie Watkins a reușit o dublă pentru Aston VillaAFP
Runda cu numărul 31 din Premier League a programat cinci partide de la ora 17.

Aston Villa a condus cu 2-0, a fost întoarsă de Brentford la 2-3 și a reușit apoi să egaleze pe final, într-unul dintre cele mai spectaculose meciuri ale acestui sezon.

Villa poate pierde locul patru dacă Tottenham va reuși să o învingă pe Nottingham Forest. Între cele două echipe este momentan o diferență de trei puncte.

Newcastle s-a impus cu 1-0 pe terenul lui Fulham prin golul lui Guimaraes venit în minutul 81, iar echipa lui Eddie Howe rămâne în cursa pentru un loc de cupe europene. ”Coțofenele” sunt momentan pe opt, cu 47 de puncte.

Everton a obținut o victorie chinuită cu contracandidata la retrogradare, Burnley. Dominic Calvert Lewin a marcat un gol norocos pe finalul primei reprize, iar oaspeții, care au rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui O'Shea, nu au mai reușit minunea din etapa precedentă când au remizat cu Chelsea (2-2) la Londra.

Formația lui Sean Dyche primește astfel o gură de oxigen vitală în cursa pentru supraviețuire. Este acum pe 15, cu 29 de puncte, în timp ce Burnley rămâne pe 19, cu 19 puncte.

Luton Town a reușit să revină de la 0-1 și să o învingă cu 2-1 pe Bournemouth, ”Pălărierii” sperând în continuare la salvare. Momentan sunt prima echipă sub linie, dar la egalitate de puncte cu Nottingham, care are o deplasare grea la Spurs.

Într-un duel de la mijlocul clasamentului, West Ham s-a impus cu 2-1 după ce a fost condusă cu 1-0 de Wolverhampton