Tottenham, pas greșit în lupta pentru Liga Campionilor / Punct vital luat de Everton la Newcastle

Tottenham, pas greșit în lupta pentru Liga Campionilor
Tottenham, pas greșit în lupta pentru Liga CampionilorProfimedia
Everton a reușit să smulgă un punct in extremis pe St. James' Park, 1-1, în timp ce Tottenham a mai pierdut un tempo în lupta pentru locurile de Liga Campionilor, reușind doar o remiză pe terenul lui West Ham, 1-1.

Newcastle părea să dea semne de revenire la forma din sezonul trecut, reușind în etapa precedentă să întoarcă de la 1-3 și să câștige cu 4-3 în fața lui West Ham United.

”Coțofenele” au reușit să deschidă scorul în minutul 15 prin Isak și a fost echipa mai periculoasă, încheiind duelul cu 17 șuturi trimise spre poarta adversă (6 la țintă) și un xG de 2,67.

Dominația nu a fost transformată, însă, în trei puncte, pentru că Everton a reușit să egaleze pe final grație unui penalty transformat de Calvin Lewin.

Dominic Calvert Lewin transformă un penalty pentru Everton
Dominic Calvert Lewin transformă un penalty pentru EvertonAFP

Echipa lui Eddie Howe a căzut pe locul opt, cu 44 de puncte, la un punct în spatele lui West Ham United, care a urcat pe șapte grație remizei, 1-1, cu Tottenham pe London Stadium.

Oaspeții au deschis rapid scorul prin Brennan Johnson (5), înainte ca Zouma să restabilească egalitatea un sfert de oră mai târziu (19).

La Spurs, Radu Drăgușin a fost rezervă neutilizată.

Echipa din nordul Londrei face astfel un pas greșit în cursa pentru Liga Campionilor, cu 57 de puncte rămânând la două lungimi în spatele lui Aston Villa, care joacă în această rundă intermediară pe terenul campioanei Manchester City.

În alte partide, Nottingham Forest s-a impus cu 3-1 în fața lui Fulham, Bournemouth a câștigat cu 1-0 cu Crystal Palace, iar Burnley și Wolves au remizat, 1-1.