Surprize în Premier League: Chelsea și Tottenham pierd pe teren propriu

Etapa cu numărul 31 din Premier League a adus mai multe rezultate suprinzătoare.

În primul meci al etapei, Aston Villa a trecut cu 3-0 de Newcastle

Rezultatele etapei
Rezultatele etapeiFlashscore

Chelsea - Brighton 1-2

Chelsea își continuă seria de meciuri fără victorie. Venirea lui Lampard pe banca tehnică nu a produs nicio modificare, iar londonezii au înregistrat al șaselea meci fără victorie (E2, Î4).

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

Londonezii, locul 11 în clasament, sunt mai aproape de locurile retrogradabile decât de cele care asigură calificarea în cupele europene (12 pct vs. 14 pct)

Tottenham - Bournemouth 2-3

Tottenham a suferit a șaptea înfrângere din acest sezon. Echipa antrenată de Cristian Stellini a condus cu 1-0, după golul marcat de Heung-Min Son, însă Bournemouth a reușit să întoarcă rezultatul. Gazdele au egalat pe final de meci, Danjuma egalând în minutul 88. Bournemouth a dat însă lovitura în minutele de prelungire, Oatarra finalizând un contraatac în minutul 90+5.

Tottenham putea profita de înfrângerea lui Newcastle și să o egaleze la puncte. În urma rezultatului de egalitate rămân însă pe locul 5 (53 pct), la trei puncte în spatele lui Manchester United (care va juca duminică la Nottingham Forest) și lui Newcastle.

Everton - Fulham 1-3

Wolves - Brentford 2-0

Southampton - Crystal Palace 0-2

Manchester City - Leicester 3-1