Remiză albă între Chelsea și Liverpool/Victorii pentru Leeds, Brighton și Aston Villa

Chelsea - Liverpool 0-0
Chelsea - Liverpool 0-0AFP
Chelsea și Liverpool s-au anihilat reciproc în duelul lor de pe Stamford Bridge, 0-0 . Brighton s-a impus cu 2-0 pe terenul lui Bournemouth, Leeds a obținut o victorie uriașă (2-1) împotriva contracandidaților la retrogradare de la Nottingham Forest, iar Leicester rămâne scufundată în zona roșie după ce a pierdut pe teren propriu în fața lui Aston Villa (1-2).

După înfrângerea cu 4-1 de pe terenul lui Manchester City, Jurgen Klopp a decis să înceapă partida de pe Stamford Bridge fără Salah, Gakpo, Robertson și Trent Alexander-Arnold, în timp ce Virgil van Dijk a lipsit din cauza unei accidentări.

Chelsea a fost, însă, echipa mai incisivă în prima parte și a avut chiar un gol anulat în prima jumătate de oră, reușita superbă a lui Reece James fiind precedată de un offside infim la Enzo Fernandez.

”Cormoranii” au fost mai periculoși înspre finalul primei părți, când Fabinho a avut două ocazii de a deschide scorul.

Kovacic a ratat și el o șansă uriașă în debutul reprizei secunde, iar golul lui Havertz reușit câteva minute mai târziu a fost anulat pentru un henț.

În cele din urmă niciuna dintre echipe nu a reușit să dea lovitura decisivă și partida s-a terminat la egalitate, ambele formații obținând câte un punct care nu le ajută foarte mult în clasament.

Chelsea este pe 11, cu 39 de puncte, iar Liverpool pe 8, cu 43 de puncte, la șapte distanță de locurile de Liga Campionilor, dar cu un meci mai puțin disputat.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by StatsPerform

Bournemouth - Brighton 0-2

Brighton este foarte aproape să scrie o pagină importantă în istoria clubului și să termine pentru prima dată pe un loc care să-i permită participarea în cupele europene.

Victoria obținută pe terenul lui Bournemouth este cu atât mai importantă în acest context, Pescărușii reușind să plece cu toate cele trei puncte de pe Vitality Stadium după reușita lui Ferguson din minutul 28 și cea a lui Enciso din minutele de prelungire (90+1).

Formația pregătită de Roberto De Zerbi ocupă în prezent locul 6 în Premier League, la patru puncte distanță de locul de Liga Campionilor deținut de Tottenham, dar având două meciuri mai puțin disputate.

Gazdele au rămas în zona retrogradării, ocupând locul 18, cu 27 de puncte, și vor avea un duel de foc în weekend, când vor evolua în deplasare cu contracandidații la retrogradare de la Leicester.

Leeds - Nottingham 2-1

Leeds a obținut o victorie vitală în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Oaspeții au fost, însă, cei care au deschis scorul prin Mangala (12), dar Harrison și Sinisterra au întors rezultatul până la pauză.

Leeds a acumulat astfel 29 de puncte și a urcat pe locul 13 în campionat, în timp ce Forest a rămas cu 27 de puncte și ocupă primul loc peste linia retrogradării, însă doar datorită golaverajului mai bun.

Leicester - Aston Villa 1-2

După ce a înscris împotriva lui Chelsea, atacantul Ollie Watkins și-a continua forma excelentă și pe terenul celor de la Leicester, reușind să deschidă scorul în minutul 24.

Rămasă recent fără antrenorul Brendan Rodgers, Leicester a forțat egalarea, pe care a reușit-o 11 minute mai târziu prin Harvey Barnes.

”Vulpile” au rămas, însă, în zece jucători, după ce Dewsburry-Hall a văzut în minutul 70 al doilea cartonaș galben, lucru care a costat enorm formația gazdă, Villa reușind golul victoriei în minutul 87 prin Traore.

Leicester rămâne în zona retrogradării, ocupând penultimul loc cu 25 de puncte, în timp ce formația pregătită de Unai Emery a urcat pe locul 7, cu 44 de puncte.