Succes mare pentru Contra și Stanciu! Au învins campioana Arabiei Saudite

Damac s-a impus cu 3-1 pe teren propriu în fața lui Al Ittihad
Damac s-a impus cu 3-1 pe teren propriu în fața lui Al IttihadTwitter / @DAMAC_CLUB
În runda cu numărul 16 din campionatul saudit, Damac s-a impus cu 3-1 pe teren propriu în fața lui Al Ittihad.

Damac - Al Ittihad 3-1

Un succes categoric pentru Damac, care s-a impus acasă fără emoții în fața celor de la Al Ittihad, campioni în Arabia Saudită în ediția precedentă.

Echipa lui Cosmin Contra și Nicolae Stanciu a bifat cea de-a treia victorie consecutivă, clasându-se în acest moment pe locul 6, cu 24 de puncte, la 4 lungimi distanță de adversara de joi seară, care ocupă poziția a 4-a.

Atacantul francez Karim Benzema nu a fost inclus în lotul oaspeților, în vreme ce Kante a evoluat până în minutul 63, când a fost înlocuit de Fabinho.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

La fel ca în ultimele 3 partide, camerunezul Georges-Kevin N'Koudou a fost eroul celor de la Damac, înscriind o dublă în duelul cu Al Ittihad (min 12 și 45+7).

În partea secundă, gazdele și-au asigurat victoria după un șut de la distanță care a trimis mingea în bara transversală, balonul ricoșând în spatele portarului brazilian Marcelo Grohe și ajungând în plasă.

Unica reușită a oaspeților a fost semnată de Hamdallah, care a înscris din penalty în minutul 45+3.