Stanciu aduce egalarea în prelungiri pentru Damac! Rezultat mare pentru Contra cu Al Ahli

Nicolae Stanciu are 4 goluri marcate pentru Damac în acest sezon
Nicolae Stanciu are 4 goluri marcate pentru Damac în acest sezonTwitter / Roshn Saudi League
În runda cu numărul 13 din campionatul saudit, Damac și Al Ahli au încheiat la egalitate, scor 2-2.

Damac - Al Ahli 2-2

A fost un rezultat mare obținut de Cosmin Contra, după ce echipa sa, Damac, a fost condusă la pauză cu 2-0 de Al Ahli. Oaspeții erau favoriți înainte de startul acestei partide, având în vedere investițiile colosale făcute în transferuri în această vară. Cu titulari precum portarul Mendy, Ibanez, Kessie, Saint-Maximin și Mahrez, Al Ahli a deschis scorul încă din minutul 10 prin Hindi.

Chiar înaintea pauzei, Damac a mai primit o lovitură, când Alnabit a majorat avantajul pentru oaspeți.

În partea secundă, formația lui Contra a inițiat remontada, spre suprinderea fanilor.

Minunea a venit cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar. Mai întâi, Chafai a redus din diferență în minutul 73, pentru ca Nicolae Stanciu să dea o adevărată lovitură celor de la Al Ahli, reușind golul egalării în minutul 90+1, aducând un punct extrem de important pentru Damac. A fost cea de-a patra reușită la echipa de club pentru căpitanul echipei naționale.

Rezultatul o împiedică pe Al Ahli să se apropie de liderul Al Hilal. Adversara celor de la Damac este pe locul 3 în campionatul saudit, în vreme ce trupa lui Cosmin Contra și Nicolae Stanciu este pe 9, cu 15 puncte.