Spectacol pe St James' Park! Arsenal rămâne în cursa pentru titlu

Spectacol pe St James' Park! Arsenal rămâne în cursa pentru titluProfimedia
Arsenal Londra a câștigat cu 2-0 pe terenul lui Newcastle și s-a apropiat la un punct de liderul Manchester City, care are, însă, un meci mai puțin disputat.

Newcastle - Arsenal 0-2

Martin Ødegaard a marcat un gol spectaculos pentru a o ajuta pe Arsenal să se îndrepte spre o victorie cu 2-0 împotriva lui Newcastle United, echipa lui Mikel Arteta menținând presiunea asupra liderului din Premier League, Manchester City, și învingând gazdele pentru a noua oară în ultimele 10 întâlniri directe.

Dacă ”tunarii” căutau un start în care să-și țină nervii sub control, șansele lor de a obține unul au fost spulberate cu puțin peste 70 de secunde trecute din meci, când șutul lui Jacob Murphy a lovit bara, dând tonul unei prime reprize rapide și furioase.

Și, în timp ce Newcastle a continuat tipul de joc de atac necruțător care i-a făcut să termine luna aprilie cu 13 goluri marcate în trei meciuri, arbitrul Chris Kavanagh a acordat gazdelor un penalty după un aparent henț al lui Jakub Kiwior în interiorul careului. Revizuirea VAR a făcut, însă, ca decizia să fie anulată.

În timp ce vizitatorii încercau frenetic să facă ceva pentru a reduce la tăcere publicul de pe St James' Park, Ødegaard a găsit soluția în minutul 14, când șutul său pe jos de la 25 de metri s-a oprit lângă bară, condamnându-l pe Nick Pope la un al șaptelea meci consecutiv cu gol primit.

Totuși, portarul ”coțofenelor” s-a revanșat în curând, salvând succesiv în faze unu la unu cu Gabriel Martinelli și Bukayo Saka, precum și un șut de la mică distanță al lui Ødegaard chiar înainte de pauză, pentru a-și menține echipa în joc.

Newcastle a fost cea care a ridicat apoi miza în ceea ce a continuat să fie un meci spectaculos, cu Alexander Isak, care a dat startul unei avalanșe de ocazii prin bara pe care a avut-o.

Martinelli a preluat apoi rolul principal și a trimis un șut cu efect în bara transversală înainte de a crea pentru echipa sa a doua lovitură mortală, cu o centrare joasă care a fost deviată în propria poartă de Schär.

După această înfrângere, Newcastle a deschis ușa pentru ca Manchester United să le ia locul trei și pentru ca Liverpool să reducă diferența față de ei, dar echipa lui Eddie Howe este încă pe drumul cel bun pentru a le oferi suporterilor fotbal european pentru prima dată din 2012/13 încoace.

Arsenal, între timp, este acum neînvinsă în ultimele 13 meciuri din Premier League care au avut loc într-o zi de duminică și va avea șansa de a extinde această serie împotriva lui Brighton & Hove Albion weekendul viitor.