Răspunsul lui Arteta privind șansele la titlu ale lui Arsenal după victoria cu Chelsea

Arteta mai crede încă în titlu
Arteta mai crede încă în titluProfimedia
Arsenal a revenit la victorie după patru meciuri consecutive. Tunarii au învins cu 3-1 pe Chelsea și au revenit pe primul loc în clasament la două puncte în fața lui Manchester City.

Gazdele au marcat cele trei goluri încă din prima repriză, prin dubla lui Odegaard și reușita lui Jesus, Madueke reducând din diferență pentru oaspeți la jumătatea reprizei secunde.

Mikel Arteta antrenorul lui Arsenal nu vrea ca jucătorii săi să abandoneze lupta pentru titlu, chiar dacă City are două meciuri mai puțin de disputat.

"Mai sunt patru meciuri până la final și suntem pe primul loc în acest moment. Trebuie să ținem capul sus și să ne bucurăm de poziția pe care o ocupăm, să maximizăm oportunitatea pe care o avem, pentru că nu știm ce se va întâmpla. Am vrut să avem o abordare foarte diferită a jocului și am făcut-o încă de la început. Echipa a revenit în formă.

Din punct de vedere mental, am ajuns la starea de spirit potrivită și cu nivelul de energie potrivit. Ne-a ieșit totul în acest joc, ceea ce este important. Am avut câteva săptămâni dificile, cu jocuri foarte diferite, cu multe emoții implicate. Am revenit în fruntea campionatului, și să vedem ce se va întâmpla. Nu ne vom mulțumi cu locul 2", a declarat managerul lui Arsenal.

Arteta a fost încântat de evoluția lui Odegaard după cele două goluri marcate și spune că norvegianul a avut o contribuție însemnată la parcursul echipei din acest campionat.

"Are 14 goluri în acest sezon și sunt foarte multțumit de contribuția sa la echipă. Are abilități de lider și a fost excepțional pentru noi, până acum. A fost cel care a dat tonul în foarte multe momente și merită multă apreciere pentru ce a făcut până acum", a mai spus managerul liderului.