Cupa Germaniei: RB Leipzig, prima finalistă, după un succes categoric cu Freiburg

RB Leipzig s-a impus cu 5-1 în semifinalele Cupei Germaniei pe terenul celor de la FreiburgAFP
RB Leipzig s-a impus cu 5-1 în semifinalele Cupei Germaniei pe terenul celor de la Freiburg.

Freiburg - RB Leipzig 1-5

Pe Europa-Park Stadion, RB Leipzig și-a asigurat calificarea în finală încă din prima repriză a partidei cu Freiburg. În minutul 14, oaspeții conduceau deja cu 2-0, golurile fiind marcate la distanță de un singur minut de către Olmo și Henrichs.

Până la pauză, Leipzig a mai înscris de două ori, prin Szoboszlai și Nkunku. De menționat este faptul că după ce a deschis tabela, Dani Olmo a oferit toate pasele decisive la golurile coechipierilor.

În partea secundă, oaspeții au rămas în 10 oameni după eliminarea lui Gvardiol. Cu toate astea, echipa pregătită de Marco Rose nu a trecut prin mari emoții, în ciuda faptului că Freiburg a redus din diferență prin golul lui Gregoritsch din minutul 75.

Statistici
StatisticiFlashscore

Ultimul cuvânt l-au avut tot cei de la Leipzig, Szoboszlai reușind dubla dintr-un penalty de care au beneficiat oaspeții în minutele de prelungire.

În finala care este programată pe 3 iunie, RB Leipzig o va întâlni pe câștigătoarea dintre Stuttgart și Frankfurt.