Probleme pentru Guardiola! Pe lista lungă de accidentări se adaugă și Bernardo Silva

Bernardo Silva a fost înlocuit înainte de pauză la mijlocul săptămânii trecute
Bernardo Silva a fost înlocuit înainte de pauză la mijlocul săptămânii trecuteReuters
Bernardo Silva (29 de ani) ar putea rata următoarele meciuri ale lui Manchester City după ce s-a accidentat în meciul din Liga Campionilor cu Steaua Roșie Belgrad, a declarat vineri managerul Pep Guardiola (52 de ani), mijlocașul alăturându-se astfel unei lungi liste de jucători indisponibili.

Silva a fost nevoit să iasă înainte de pauza meciului pe care City l-a câștigat marți pe teren propriu cu 3-1 în fața sârbilor, în prima etapă a grupelor Ligii Campionilor.

City, liderul clasamentului, este deja lipsită de Kevin De Bruyne (32 de ani), Mateo Kovacic (29 de ani), John Stones (29 de ani) și Jack Grealish (28 de ani), iar Guardiola a declarat atunci că s-au aflat "în dificultate" după ce Silva a ieșit.

"Este o mică accidentare, o săptămână până la 10 zile va fi indisponibil", a declarat Guardiola reporterilor înainte de meciul de sâmbătă de acasă cu Nottingham Forest.

"(Ei joacă) multe meciuri. Mai puține meciuri, mai puține accidentări. Am avut multe meciuri la rând fără prea multă odihnă, asta este. Cerem mult efort și uneori ei nu-l pot susține.

"Jack (Grealish) a jucat cu Sheffield United cu o lovitură la genunchi - așa e fotbalul. Dar accidentările musculare înseamnă că pierzi multe meciuri".

Guardiola a declarat că Grealish (accidentat la coapsă) s-a antrenat și ar putea juca câteva minute, în timp ce Kovacic (spate) este încă în curs de recuperare.

Managerul spaniol a mai spus că își pune încrederea în jucătorii tineri pentru a face progrese și l-a lăudat pe Julian Alvarez (23 de ani) după ce a început sezonul cu patru goluri și două pase de gol în ultimele cinci meciuri.

"Are întotdeauna un comportament bun, când joacă sau nu, fiind campion mondial sau nu. Este mereu la fel", a spus Guardiola.

"Are doza perfectă de dezamăgire atunci când nu joacă, dar este întotdeauna pregătit pentru oportunitate. Chiar acum, cu accidentările, a avut minute și ne oferă multe lucruri bune. De aceea joacă, dar trebuie să continue".