Pep Guardiola, antrenor Manchester City: "Rodri, cel mai bun mijlocaș din Europa"

City a trecut de Steaua Roșie Belgrad, scor 3-1
City a trecut de Steaua Roșie Belgrad, scor 3-1AFP
Manchester CIty a reușit să învingă pe Steaua Roșie Belgrad, scor 3-1, iar Pep Guardiola a afirmat că Rodri este cel mai bun mijlocaș din Europa.

Rodri a făcut un meci extraordinar, reușind chiar să înscrie pentru 3-1 pe final de partidă, iar Guardiola nu s-a dat înlături de la declarații.

"Este cel mai bun mijlocaș din Europa"

"În acest moment este cel mai bun mijlocaș din Europa. Să sperăm că poate fi și mai bun și se poate îmbunătăți, dar este un mijlocaș de bandă extraordinar", a declarat Guardiola. "Am fost norocoși că l-am putu transfera, iar când a sosit nu era la acest nivel. Acum este unul dintre căpitani. Este un jucător de primă clasă".

Guardiola a explicat, de asemenea, că l-a scos pe Bernardo Silva înainte de pauză, deoarece acesta s-a accidentat și nu va putea juca sâmbătă, acasă cu Nottingham Forest. City are o listă lungă de jucători accidentați, printre care Jack Grealish, Kevin De Bruyne și Mateo Kovacic, iar Guardiola a recunoscut: "Suntem în dificultate".

Fanii de pe Etihad Stadium au avut un adevărat șoc în finalul primei părți, când oaspeții au intrat la cabine în avantaj. Statisticile Opta pentru primele 45 de minute arătau cifre incredibile: cetățenii au înregistrat în total 22 de șuturi, 7 dintre acestea pe spațiul porții, în vreme ce oaspeții din Serbia a avut un singur șut pe poartă, din care a și marcat, prin Bukari, Steaua Roșie demonstrând totodată o eficiență de 100%.

În partea secundă, trupa lui Pep Guardiola nu s-a mai jucat cu ocaziile și a revenit în avantaj destul de repede. Alvarez a făcut dubla, la golul de 2-a fiind ”ajutat” de portarul Glazer, care a luftat în momentul în care a ieșit dintre buturi pentru a boxa o minge trimisă pe poartă de atacantul argentinian din fază fixă.