Premier League: Final nebun de meci pe Anfield / Victorie dramatică și pentru Chelsea

Trent Alexander Arnold celebrează marcarea primului gol
Trent Alexander Arnold celebrează marcarea primului golProfimedia
Liverpool a fost la un pas de a suferi o înfrângere neașteptată pe Anfield în fața celor de la Fulham, dar două goluri marcate pe final de partidă le-au adus victoria ”Cormoranilor” cu 4-3. Chelsea a obținut o victorie importantă, reușind să se impună cu 3-2 în fața lui Brighton, chiar dacă a evoluat mai bine de o repriză în inferioritate numerică.

Liverpool - Fulham 4-3

O lovitură liberă impecabil executată de Trent Alexander Arnold și un trasor al lui Mac Allister care s-a oprit în vinclul porții lui Leno, le-au oferit ”Cormoranilor” de două ori avantajul pe Anfield în fața lui Fulham, însă de fiecare dată oaspeții au reușit să egaleze. Mai întâi Wilson (22) și apoi Tete (45+3) au restabilit egalitatea, înainte ca De Cordova-Reid (80) să profite de apatia neșateptată a gazdelor și să o aducă pe Fulham în avantaj.

Finalul de meci a fost unul nebun, cu Liverpool ieșită din amorțeală și atacând în valuri. Endo a restabilit egalitatea în minutul 87 cu un șut la vinclu din afara careului, iar Alexander Arnold a declanșat fiesta pe Anfield doar un minut mai târziu.

Liverpool urcă momentan pe locul 2, cu 31 de puncte, la două lungimi în spatele liderului Arsenal și la două peste Manchester City, care joacă mai târziu cu Tottenham.

Chelsea - Brighton 3-2

Fernandez (17) și Colwill (21) le-au oferit gazdelor un avantaj rapid, însă Buonanotte (43) le-a dat Pescărușilor o gură de oxigen înainte de pauză, înainte ca eliminarea lui Gallagher din minutul 45 să pară că va înclina balanța ăn favoarea oaspeților.

Nu a fost deloc așa, pentru Chelsea a știut să controleze partida și în inferioritate numerică și chiar și-a mărit avantajul în minutul 65, când Fernandez a făcut dubla din penalty. Golul lui Joao Pedro din minutele de prelungire (90+2) a reprins speranțele, iar Pescărușii au cerut penalty în minutul 90+10 la un henț comis de Colwill, însă arbitrul a decis că nu este cazul după consultarea imaginilor video.

Londonezii acumulează astfel 19 puncte și urcă în prima jumătate a clasamentului (10), în timp ce Brighton cu 22, ocupă locul 8.

Bournemouth - Aston Villa 2-2

West Ham - Crystal Palace 1-1