Mikel Arteta, încântat de impactul achizițiilor din vară ale lui Arsenal după victoria cu Sheffield

Arsenal a câștigat ultimele șapte meciuri din campionat
Arsenal a câștigat ultimele șapte meciuri din campionatReuters
Achizițiile de final de sezon ale lui Arsenal au dat o nouă dimensiune echipei, a declarat managerul Mikel Arteta (41 de ani) după victoria cu 6-0 în Premier League împotriva lui Sheffield United, luni.

Declan Rice și Kai Havertz, veniți la ”tunari” în vară de la West Ham United și Chelsea, s-au numărat printre marcatori, iar Arsenal și-a egalat cea mai mare victorie în deplasare din Premier League.

Arsenal a câștigat ultimele șapte meciuri din campionat și se află pe locul trei cu 61 de puncte, la două puncte în spatele liderului Liverpool.

Întrebat dacă jucătorii veniți în vară au ajutat-o pe Arsenal să atingă viteza maximă la momentul potrivit, Arteta a declarat reporterilor: "Da, cu siguranță”.

"Evident, aleg jucătorii potriviți iar ei cu siguranță îmbunătățesc jocul, precum și mecanismele și cultura din jurul echipei.

"Ei fac asta, dar cea mai importantă parte a sezonului abia urmează".

Managerul spaniol a oferit, de asemenea detalii despre accidentările lui Bukayo Saka și Gabriel Martinelli, care nu au jucat toate cele 90 de minute.

"(Saka) se simțea puțin rău și, de asemenea, îl avem pe Fabio (Vieira) căruia trebuie să îi oferim minute", a spus Arteta.

"A fost o mare oportunitate (pentru noi) și apoi am avut o mică problemă și cu Gabi Martinelli, a avut o mică problemă la picior și trebuie să așteptăm să vedem cum se simte".

Arteta a adăugat că internaționalul japonez Takehiro Tomiyasu este "foarte aproape" de a reveni după o accidentare.

Arsenal va găzdui sâmbătă următoarea partidă cu Brentford în Premier League.