Au pus tunurile pe West Ham! Arsenal îi umilește pe ”Ciocănari” pe London Stadium

Leandro Trossard celebrează marcarea unui gol pentru Arsenal
Leandro Trossard celebrează marcarea unui gol pentru ArsenalAFP
Arsenal Londra a obținut cea mai categorică victorie din istoria întâlnirilor cu West Ham United din Premier League. ”Tunarii” s-au impus cu 6-0 pe London Stadium.

West Ham United - Arsenal Londra 0-6

Ultima victorie a lui West Ham în Premier League a fost un 2-0 pe terenul lui Arsenal la finalul lunii decembrie, iar suporterii gazdă sperau la un alt rezultat pozitiv în confruntarea de pe teren propriu.

Dar orice iluzii și-ar fi făcut înainte de partidă, au fost spulberate până la pauză.

După o jumătate de oră în care Arsenal a fost echipa mai periculoasă, dar fără ca acest lucru să aibă vreun impact asupra tabelei de marcaj, ”Tunarii” au călcat accelerația și și-au spulberat adversarii.

Saliba (32), Saka (penalty - 41), Gabriel (44) și Trossard (45+2) au făcut ca scorul la pauză să fie un neverosimil 0-4, care i-a determinat pe mulți dintre fanii gazdă să părăsească arena din Estul Londrei.

Repriza secundă a fost mai puțin spectaculoasă, dar chiar și așa suporterii rămași în tribune au mai putut vedea alte două goluri.

Saka a făcut ”dubla” în minutul 63, pentru ca trei minute mai târziu fostul ”Ciocănar” Declan Rice să pună bomboana pe coliva lui West Ham, reușind să înscrie cu un șut de la distanță, dar a refuzat să se bucure din respect pentru foștii săi colegi și fani.

Cu acest succes, Arsenal a păstrat contactul cu primele două clasate. Liverpool este lideră cu 54 de puncte, urmată de Manchester City și de ”Tunari” cu 52 de puncte, însă ”Cetățenii” au un meci mai puțin disputat.