McBurnie, eroul de ultim moment al lui Sheffield Utd în fața modestei Chelsea

Oli McBurnie a marcat în prelungiri pentru a obține un punct împotriva lui ChelseaAFP
Oli McBurnie s-a dovedit a fi eroul cu un gol marcat în prelungiri, iar Sheffield United a obținut o remiză 2-2 cu Chelsea, duminică, pe Bramall Lane.

Chelsea a continuat de unde a rămas în victoria remarcabilă de joi cu 4-3 împotriva lui Manchester United, deschizând scorul după doar 11 minute de joc.

Un corner executat de Conor Gallagher a ajuns la Thiago Silva complet nemarcat în preajma punctului cu var, iar brazilianul - deja cel mai în vârstă marcator din istorie al clubului - a trimis cu nonșalanță în plasă.

Statistici cheie de la Bramall Lane
Statistici cheie de la Bramall LaneOpta by StatsPerform

Vizitatorii au continuat să controleze posesia, dar o greșeală a lui Silva aproape i-a costat avantajul.

Dar Blues nu au reușit să țină cont de acest avertisment, iar presiunea tot mai mare din partea lui Sheffield United a dus în cele din urmă la o egalare meritată. Gustavo Hamer a desfăcut apărarea lui Chelsea cu o pasă pentru Jayden Bogle, care l-a învins pe Dorde Petrovic.

Cole Palmer l-a servit apoi pe Noni Madueke, care a restabilit avantajul echipei din deplasare.

Golul a întors situația în favoarea lui Chelsea, care a avut șanse să tranșeze complet meciul, mai ales când Ivo Grbic a respins peste poartă încercarea lui Palmer.

Petrovic a avut un reflex superb pentru a respinge lovitura de cap a lui Jack Robinson de la colțul scurt, dar ce era mai bun abia avea să vină pentru Sheffield United.

McBurnie a marcat pe final pentru a salva un punct în al treilea minut de prelungire a timpului regulamentar.

Chelsea va fi cu siguranță dezamăgită de acest rezultat și, potențial, de ratarea șanselor de calificare europeană, în timp ce rezultatul pentru Blades va fi văzut ca o scânteie într-un sezon altfel catastrofal pentru echipa din Yorkshire.

Flashscore Omul meciului: Jayden Bogle (Sheffield United)

Sheff Utd vs. Chelsea: ratingul jucătorilor
Sheff Utd vs. Chelsea: ratingul jucătorilorFlashscore