Manchester City a învins-o pe Bayern Munchen într-un amical disputat la Tokyo

Manchester City a învins-o pe Bayern Munchen într-un amical disputat la TokyoProfimedia
Campionii Europei au reușit să câștige a doua partidă amicală susținută în turneul din Japonia, 2-1 cu Bayern Munchen.

Bayern Munchen - Manchester City 1-2

Pentru Manchester City au marcat James McAtee și Aymeric Laporte, în timp ce campioana Germaniei a punctat prin Mathys Tel.

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

Cei doi grei europeni au petrecut cea mai mare parte a primului sfert de oră de joc măsurându-se reciproc în condiții sufocante pe Stadionul Național din Japonia, din Tokyo.

Leroy Sane a dansat în suprafața de pedeapsă a lui City și a pasat în spate pentru Jamal Musiala în minutul 17, dar încercarea sa a fost blocată în ultimul moment de Nathan Ake.

Două minute mai târziu, Sane a trimis în bară o lovitură liberă de la 25 de metri.

McAtee - care a petrecut sezonul trecut sub formă de împrumut la Sheffield United din Championship, unde a jucat 37 de meciuri și a marcat de nouă ori pentru a ajuta clubul să promoveze în Premier League - a deschis scorul pentru City în minutul 21.

Plin de viață Rico Lewis a pătruns în suprafața de pedeapsă a lui Bayern și l-a servit pe Julian Alvarez, dar după ce portarul Yann Sommer a apărat la limită șutul pe jos al argentinianului, McAtee, în vârstă de 20 de ani, a reluat în poartă.

Thomas Tuchel a trimis în teren un 11 complet diferit pentru a doua repriză, în timp ce managerul lui City, Guardiola, a optat pentru opt schimbări la pauză.

Pauzele de apă au fost, de asemenea, impuse la jumătatea fiecărei reprize în căldura sufocantă din capitala Japoniei.

Tel a marcat pentru Bayern cu nouă minute înainte de finalul partidei, transformând o reluare din apropiere după ce portarul lui City, Ederson, respinsese mingea lui Paul Wanner.

Laporte a restabilit avantajul lui City cinci minute mai târziu, marcând după ce Phil Foden a ratat prima încercare.

Pentru City urmează o confruntare cu Atletico Madrid, duminică, la Seul, înainte de a reveni în Anglia pentru a înfrunta Arsenal în Community Shield.

Bayern mai are un meci la Tokyo, sâmbătă, împotriva echipei Kawasaki Frontale din J-League, iar apoi se va deplasa la Singapore pentru a înfrunta Liverpool.