Man City o bate pe Leeds și se desprinde la patru puncte în fruntea Premier League

Gundogan a reușit o dublă în partida cu Leeds
Gundogan a reușit o dublă în partida cu LeedsAFP
Manchester City s-a impus cu 2-1 în fața lui Leeds și s-a desprins în fruntea Premier League cu patru etape rămase de disputat.

Manchester City - Leeds United 2-1

În ziua încoronării Regelui Charles al III-lea, Manchester City a mai făcut un pas către propria (re)încoronare.

Timp de 85 de minute, ”Cetățenii” nu au avut parte de o opoziție care să le pună mari probleme. Gundogan a reușit o dublă în prima repriză (19, 27) și a fost la un pas să facă hattrick-ul în repriza secundă (84), dar penalty-ul executat de el a nimerit bara.

Pe bancă, antrenorul Pep Guardiola a fost vizibil frustrat de decizia lui Erling Haaland de a-l lăsa pe german să bată, cu atât mai mult cu cât un minut mai târziu Rodrigo a redus din diferență pentru Leeds.

City a știut, însă, să gestioneze finalul și a obținut o victorie importantă în cursa pentru cel de-al treilea titlu consecutiv, desprinzându-se acum la patru puncte în fruntea Premier League.

Într-o altă partidă, Chelsea a obținut primul succes de la revenirea lui Frank Lampard pe banca tehnică și primul din 11 martie încoace.

Gallagher, Badiashile și Joao Felix au marcat golurile ”albaștrilor”, Vina reușind să egaleze temporar pentru Bournemouth

Tottenham și Wolverhampton au câștigat cu același scor, 1-0, duelurile cu Crystal Palace, respectiv Aston Villa