Lloris, stânjenit de capitularea lui Tottenham în prima repriză la Newcastle

Hugo Lloris a fost înlocuit la pauză cu Fraser Forster în meciul pierdut cu 6-1
Hugo Lloris a fost înlocuit la pauză cu Fraser Forster în meciul pierdut cu 6-1Reuters
Căpitanul lui Tottenham Hotspur, Hugo Lloris (35 de ani), a catalogat drept "jenantă" prăbușirea echipei sale la Newcastle United, duminică, în Premier League, în timp ce speranțele clubului din nordul Londrei de a ajunge în primele patru locuri au suferit o lovitură uriașă.

Tottenham ar fi putut ajunge la egalitate de puncte cu Newcastle cu o victorie, dar a încasat cinci goluri în primele 21 de minute, pierzând în cele din urmă cu 6-1 pe St James' Park.

Mulți dintre fanii lui Tottenham care au făcut lunga deplasare pe Tyneside au fost văzuți plecând înainte de pauză.

"Este foarte jenant. Ar trebui să ne cerem scuze fanilor. Nu am arătat nimic și nu ne-am putut ridica la nivelul performanței jucătorilor de la Newcastle", a declarat Lloris, care a fost înlocuit la pauză, pentru Sky Sports.

"Am fost depășiți în toate aspectele jocului și am ratat complet prima parte. A doua repriză este o altă poveste, dar este foarte dureros.

"Nici măcar nu este vorba de tactică, pur și simplu nu am putut lupta și am fost depășiți. Este dificil acum să evaluăm performanțele, dar a fost o lipsă de orgoliu".

Tottenham rămâne pe locul cinci, cu 53 de puncte din 32 de meciuri, dar se află la șase puncte în spatele ocupantei locului trei, Newcastle, care are un meci mai puțin, și tot la șase puncte în spatele ocupantei locului patru, Manchester United, care are două meciuri mai puțin.

În condițiile în care echipe de sub ei, precum Liverpool și Brighton & Hove Albion, au și ele meciuri în plus de disputat, întrebarea nu se pune acum atât de mult despre Liga Campionilor pentru Spurs, ci dacă se vor agăța măcar de un loc european.

Impulsul în victoria lui Newcastle în fața lui Tottenham
Impulsul în victoria lui Newcastle în fața lui TottenhamStatsPerform

"Poți fi lovit o dată sau de două ori, dar nici măcar nu am putut reacționa, nu ne-am putut reveni", a adăugat Lloris.

"Newcastle merită mult credit pentru că a început meciul la 100 de mile pe oră. Au știut exact ce să facă".

Tottenham seamănă cu un club în haos, după ce l-a concediat pe Antonio Conte (53 de ani) și l-a înlocuit cu antrenorul interimar Cristian Stellini (48 de ani) și, vineri, l-a pierdut pe directorul de fotbal Fabio Paratici (50 de ani), după ce apelul său împotriva unei suspendări de doi ani și jumătate pentru fals în acte contabile a fost respins de cea mai înaltă instanță sportivă din Italia.

De asemenea, se confruntă cu o luptă pentru a-l păstra la club pe Harry Kane (29 de ani), golgheterul lor, dar Lloris a spus că nu există scuze.

"Nu ne putem ascunde în spatele problemelor clubului, suntem profesioniști, dar astăzi au fost prea multe greșeli", a spus el.

"Au existat diferențe de nivel între Newcastle și Tottenham. Avem două meciuri foarte dificile în care trebuie să ne revenim".

Tottenham primește joi acasă pe Manchester United și duminica viitoare înfruntă în deplasare pe Liverpool.