Lecție de fotbal predată de Newcastle! Spurs, umilită pe St James' Park

J. Murhph sărbătorind marcarea unui gol împotriva lui Tottenham
J. Murhph sărbătorind marcarea unui gol împotriva lui TottenhamAFP
Newcastle United a câștigat cu 6-1 în fața lui Tottenham și a urcat pe locul trei în Premier League, după un meci crucial în lupta pentru locurile de Liga Campionilor. ”Coțofenele” au acum șase puncte peste Spurs, londonezii având și un meci mai mult disputat.

Newcastle - Tottenham 6-1

Cu șapte etape înainte de finalul sezonului, meciul dintre Newcastle și Tottenham se anunța a fi unul pe muchie de cuțit în cursa pentru locurile de Liga Campionilor.

Pentru Spurs era ultima șansă de a salva un sezon mult sub așteptări, în timp ce ”Coțofenele” sperau să se poată apropia de prima lor prezență în Liga Campionilor după două decenii.

S-a dovedit, însă, a fi unul dintre cele mai dezechilibrate meciuri ale sezonului, după doar nouă minute de joc gazdele având deja un avantaj de trei goluri (Murphy, min 2 și 9 ; Joelinton, min 6).

Dubla lui Isak din minutele 19 și 21 a făcut ca tabela să indice un neverosimil 5-0 înainte să treacă măcar jumătate din prima repriză.

Managerul interimar al lui Tottenham, Cristian Stellini, l-a schimbat pe Sanchez cu Sarr în minutul 23, pentru ca la pauză să renunțe și la portarul titular, Forster luându-i locul francezului Lloris

Oaspeții au marcat golul de onoare la scurt timp după reluare, când Harry Kane a finalizat o acțiune individuală.

Scorul final a fost stabilit de Callum Wilson în minutul 67.

Cu această victorie, Newcastle este aproape calificată în sezonul viitor al Ligii Campionilor, urmând să își dispute locul al treilea cu Manchester United. Cele două echipe se află la egalitate de puncte (59), însă ”diavolii roșii” au un meci mai puțin disputat.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by StatsPerform

Într-un alt meci disputat duminică în Premier League, West Ham s-a impus categoric în deplasarea de la Bournemouth (4-0), într-un meci crucial pentru salvarea de la retrogradare.

Golurile ”ciocănarilor” au fost marcate de Antonio (5), Paqueta (12), Rice (42) și Fornals (73).