Kevin De Bruyne simte din nou gustul victoriei cu City după accidentare

Mijlocașul belgian al lui Manchester City #17 Kevin De Bruyne (C) sărbătorește după ce a marcat al doilea gol al lorAFP
Kevin De Bruyne (32 de ani) a declarat că a fost din nou în elementul lui după cele cinci luni de absență din cauza unei accidentări. Belgianul a fost cel care a ajutat Manchester City să recupereze și să obțină o victorie crucială cu 3-2 la Newcastle, sâmbătă.

Belgianul a venit de pe bancă pentru a înscrie și a fost cel care a fost autorul moral al golului victoriei marcat de  Oscar Bobb în prelungiri.

Și e doar prima sa apariție în Premier League de când a suferit o ruptură a tendonului de la genunchi în prima zi a sezonului.

"Sincer, a fost o nebunie" , a declarat De Bruyne pentru TNT Sports. "Mi-a lipst fotbalul . Am avut o accidentare de lungă durată și am avut nevoie de timp pentru a mă recupera.

"Știu că nu sunt capabil să joc 90 de minute în acest moment, dar pot să fac o tură de 20-25 de minute.

Kevin De Bruyne
Kevin De BruyneAFP

A șasea victorie consecutivă în toate competițiile a dus City pe locul doi în clasamentul Premier League și la două puncte de liderul Liverpool.

Pep Guardiola care a sărbătorit cu entuziasm la finalul meciului, se îndreaptă spre o pauză de iarnă de două săptămâni cu un moral ridicat.

Iar la întoarcere, lui De Bruyne i s-ar putea alătura Erling Haaland, care a lipsit în ultimele nouă meciuri din cauza unei accidentări la picior.

Secvența de gol a lui De Bruyne
Secvența de gol a lui De BruyneOpta by Stats Perform / AFP

"La Newcastle este întotdeauna un teren dificil. Toată lumea s-a bucurat pentru mine cu tot ceea ce s-a întâmplat anul acesta", a adăugat De Bruyne.

"Vrem să încercăm să luptăm din nou pentru campionat și să câștigi aici, pe St James' Park, împotriva lui Newcastle e mereu dificil. Este o victorie mare".