Spectacol pe St. James' Park! Un norvegian o salvează pe City, dar nu e cel la care vă gândiți

Oscar Bobb a marcat golul victoriei pentru City
Oscar Bobb a marcat golul victoriei pentru CityAFP
Newcastle și Manchester City au făcut spectacol în întâlnirea lor de pe St. James' Park. S-a terminat 3-2 pentru City, într-un meci în care golurile au fost unul mai frumos ca altul.

Newcastle - Manchester City 2-3

Nici bine nu a început partida și mingea a ajuns în plasa celor de la Manchester City, însă oaspeții au răsuflat ușurați după ce VAR-ul a anulat reușita din minutul doi a lui Longstaff pe motiv de offside.

Câteva minute mai târziu (8), ”Cetățenii” aveau să primească o lovitură seriosă, portarul Ederson fiind obligat să iasă de pe teren în urma unei accidentări, fiind înlocuit de rezerva Ortega.

Recunoscuți pentru stilul de joc bazat pe posesie și multe pase, jucătorii lui City au fost mai periculoși în prima parte a partidei și, după câteva combinații în careu rămase fără efect pe tabela de marcaj, au deschis scorul printr-o execuție de mare clasă a lui Bernardo Silva.

Walker a centrat de pe extrema dreaptă, iar portughezul a reluat cu călcâiul din șase metri (26), făcând inutil plonjonul lui Dubravka.

Părea că City controlează partida, însă ”coțofenele” s-au trezit rapid din pumni și au întors rezultatul în doar două minute, cu alte două reușite de excepție.

Mai întâi Isak a șutat cu efect la colțul lung de lângă Walker (35), pentru ca Gordon să facă același lucru în minutul 37, dar dintr-un unghi și mai închis, mingea expediată de el poposind în plasa laterală a unui Ortega care a plonjat disperat, dar fără rezultat.

City a fost echipa care a controlat repriza secundă, atacând în valuri o Newcastle care s-a apărat precis și care spera la un contraatac prin care să-și majoreze avantajul.

Marile ocazii au lipsit, însă, la ambele porți, prima șansă clară de gol venind abia în minutul 70, când Alvarez a șutat peste poarta lui Newcastle dintr-o poziție excelentă.

Avea să fie, însă, doar un preludiu pentru ce avea să urmeze. În minutul 74, Kevin De Bruyne, intrat de pe bancă după o lungă absență cauzată de o accidentare, a șutat perfect cu latul de la marginea careului, iar mingea a găsit micul spațiu dintre mâna intinsă a lui Dubravka și bara din dreapta lui.

Golul belgianului a fost cel cu numărul 100 pentru City împotriva ”Coțofenelor” în Premier League, Newcastle fiind prima echipă în care reușește acest lucru în prima ligă din Anglia.

Rodri a fost la un pas de a le reda ”Cetățenilor” avantajul, însă șutul său din minutul 84 a fost respins în corner de Dubravka.

Golul victoriei a fost marcat în primul minut de prelungire al partidei de tânărul Oscar Bobb, introdus pe teren de Pep Guardiola în minutul 82. Norvegianul a preluat o pasă a lui De Bruyne în careul advers, l-a driblat elegant pe Dubravka și a înscris în poarta goală.

S-a terminat 3-2 pentru City care a urcat pe locul al doilea în clasament cu 43 de puncte, două mai puțin decât liderul Liverpool.

Newcastle e pe zece, cu 29 de puncte, însă echipa lui Eddie Howe a ajuns acum la patru înfrângeri consecutive în Premier League.