Guardiola îi laudă pe De Bruyne și pe ”specialul” Bobb după victoria lui City la Newcastle

Guardiola sărbătorește cu Kevin De Bruyne după meci
Guardiola sărbătorește cu Kevin De Bruyne după meciReuters
Pep Guardiola (52 de ani) este familiarizat cu magia lui Kevin de Bruyne (32 de ani), așa că poate nu a fost surprins să-l vadă pe belgianul lui Manchester City împingând echipa spre o victorie cu 3-2 la Newcastle United sâmbătă.

Cu toate acestea, spaniolul nu s-a limitat la a vorbi despre belgianul care s-a întors într-o victorie palpitantă, ci a avut cuvinte de laudă pentru tânărul norvegian Oscar Bobb (20), al cărui gol din pasa decisivă a lui De Bruyne a asigurat punctele în minutele de prelungire.

Primul gol al lui Bobb în Premier League a completat o revenire palpitantă pentru City, care a preluat conducerea prin Bernardo Silva, dar apoi a primit două goluri de la o echipă de Newcastle înflăcărată.

De Bruyne a intrat de pe bancă în minutul 69 pentru prima sa partidă în campionat de la accidentarea suferită în prima zi a sezonului și a egalat cinci minute mai târziu.

Bobb, care a fost trimis pe teren în minutul 82, a arătat un joc de picioare uluitor pentru a valorifica pasa lui De Bruyne.

"Sunt un pic supărat și morocănos pe el pentru că nu a marcat din lovitură liberă!", a glumit Guardiola când i s-a cerut să rezume impactul lui de Bruyne. "Când adversarii sunt mai obosiți, Kevin și Oscar oferă un alt ritm la final.

"Cel al lui Oscar a fost un gol fantastic pentru control. Am fost foarte impresionați în pre-sezon, știam din informațiile de la echipa a doua că este special.

"Când Kevin are mingea și noi avem alergători, Kevin este unic în lume, dar finalizarea lui Oscar, sunt foarte, foarte fericit pentru el".

Bobb a fost cooptat în echipele de tineret ale lui City de la Valerenga în 2019 și a primit șansa sa în acest sezon.

"Un sentiment uimitor. Mă uitam doar de pe bancă, a fost un meci cu ritm ridicat. Managerul mi-a spus să intru și să înscriu, așa că, din fericire, am putut", a spus Bobb.

"Este un vis de o viață și să o fac cu cea mai bună echipă din lume, nu pot să îl descriu. Această victorie este pentru fani".

Bobb va juca, fără îndoială, un rol în lunile următoare, în timp ce City vânează al patrulea titlu consecutiv, dar revenirea lui De Bruyne, în vârstă de 32 de ani, după accidentarea la tendonul de la picior, s-ar putea dovedi a fi momentul crucial.

Câștigătorul de cinci ori al Premier League a declarat că a folosit timpul petrecut în afara gazonului pentru a adăuga ceva la jocul său.

"Nu știu la ce să mă aștept, nu am experimentat niciodată așa ceva. Am muncit foarte mult și a trebuit să schimb câteva lucruri", a spus el.

"Când joci tot timpul, este foarte greu să schimbi lucruri. Nu sunt o persoană care stă pe loc. M-am bucurat să pot face lucruri pe care nu le puteam face niciodată. Am muncit din greu pentru a reveni".

Consultați raportul complet de la meci cu Flashscore.