Își toarnă cenușă-n cap după măcelul cu Newcastle. "Nu există cuvinte pentru așa ceva”

Lloris, în genunchi după 6-1 pe St James Park
Lloris, în genunchi după 6-1 pe St James ParkProfimedia
Tottenham a fost umilită de Newcastle cu scorul de 6-1 în etapa a 32-a a campionatului englez de fotbal, după ce în minutul 21 gazdele conduceau cu 5-0.

Managerul interimar al londonezilor, Cristian Stellini, caută explicații pentru eșecul usturător suferit de echipa sa și spune că prestația jucătorilor din primele 25 de minute a fost cea mai proastă pe care a văzut-o vreodată.

Spurs a început meciul de duminică cu patru fundași, dar evoluția scorului din debutul partidei l-a determinat pe Stellini să-l înlocuiască pe mijlocașul Pape Matar Sarr cu fundașul Davinson Sanchez și să revină la obișnuitul sistem cu trei fundași.

"Nu există cuvinte pentru a explica o astfel de performanță. Primele 25 de minute au fost poate cele mai proaste pe care le-am văzut vreodată. Sper că sistemul pe care l-am schimbat, pentru a ne da energie, a fost o decizie greșită. Dacă a fost așa, este responsabilitatea mea. Am jucat cu patru în spate și dacă aceasta este greșeala, este greșeala mea", a declarat Stellini reporterilor.

Cu această victorie, Newcastle a urcat pe locul trei, cu 59 de puncte, cu șase mai multe decât Spurs, care rămâne pe locul 5, și va primi joi vizita lui Manchester United.

Cristian Stellini a fost secundul lui Conte în mandatul italianului la Tottenham și a fost numit interimar până la finalul sezonului după demiterea acestuia.

Conte i-a antrenat pe londonezi din noiembrie 2021 până în martie 2023 și i-a lăsat pe Tottenham pe locul patru în Premier League, cu 49 de puncte.

Italianul a fost demis după ce a intrat în conflict cu oficialii clubului englez, la finalul partidei de la Southampton, încheiate la egalitate 3-3.