În Premier League nu s-au marcat niciodată atât de multe goluri. Care este explicația?

Golul lui Phil Foden împotriva lui Brentford a stabilit un nou record al AnglieiAFP
Echipele din Premier League nu au marcat niciodată atâtea goluri ca în acest sezon și doar campionatul olandez are o medie mai bună decât cel englez în acest sezon dintre marile campionate europene.

La sfârșitul săptămânii trecute, echipele din prima ligă engleză au marcat împreună 45 de goluri, cel mai mare număr din istoria unei etape de campionat.

Precedentul record, de 44 de goluri, aparținea rundei a doua a sezonului 2020/21 și rundei a 34-a din sezonul trecut.

Meciul de la sfârșitul săptămânii trecute a doborât, de asemenea, recordul de goluri într-o singură zi: Sâmbătă, 3 februarie, s-au marcat 26 de goluri în cinci meciuri, alimentate de nebuna remiză 4-4 a lui Newcastle cu Luton.

Sezonul 2023/24 din Premier League are cea mai mare medie de goluri din istoria competiției. Până acum, echipele au marcat 730 de goluri în 228 de meciuri: o medie de 3,20 pe meci.

Sezonul trecut s-a încheiat cu o medie de 2,85 goluri pe meci, cu un total de 1.084 de goluri.

În principalele ligi europene, doar Eredivisie are o medie mai mare. Cu 577 de reușite în 20 de meciuri, media de goluri în Olanda este de 3,21.

Bundesliga are o medie de goluri aproape identică cu cea a englezilor și olandezilor: 3,19. După 20 de runde, echipele germane au marcat 571 de goluri în 179 de meciuri.

Atât în Eredivisie, cât și în Bundesliga, mediile rămân la fel de ridicate ca anul trecut. Același lucru este valabil și pentru La Liga (medie de 2,64 goluri/meci), Serie A (2,55) și Ligue 1 (2,51).

Doar Premier League a făcut un salt uriaș de la un sezon la altul.

De ce această avalanșă de goluri?

Răspunsul la avalanșa de goluri din Anglia ar putea fi dat de fotbalul ofensiv al managerilor, de lipsa unor fundași centrali excelenți și de unele echipe cu probleme, cum ar fi Sheffield United - care a primit deja 59 de goluri în campionat.

Potrivit datelor partenerilor noștri de la Opta, publicate de The Guardian, cel mai probabil răspunsul se află în durata prelungirilor.

Datele arată că meciurile din acest sezon din Premier League sunt în medie cu aproape 3 minute mai lungi decât anul trecut.

Media actuală a prelungirilor este de 11 minute și 41 de secunde pe meci - ceea ce, la fel ca și numărul de goluri, reprezintă un record absolut al campionatului.

Având în vedere că arbitrii au primit instrucțiuni în acest sezon să adauge timpul exact pierdut cu înlocuirile, analizele VAR, accidentările și așa mai departe, pur și simplu există mai multe minute disponibile pentru ca jucătorii să înscrie.

Un alt fapt pe care Opta îl arată este că există mai mult timp de joc în acest sezon. Media actuală este de 58 de minute și 31 de secunde, față de 54 de minute și 52 de secunde în sezonul trecut.

Iar 9,2% din toate golurile din ligă au venit în minutele de prelungire. Până acum, 67 de goluri au fost marcate după minutul 45.

Arsenal și Liverpool au marcat cele mai multe goluri în prelungiri: opt fiecare.

Doar Nottingham Forest nu a marcat după 90 de minute.